2015. január. 07. 19:01 MTI Utolsó frissítés: 2015. január. 07. 18:59 Világ

Londonban máris kielemezték a párizsi vérengzést

A francia szélsőjobb valószínűleg megpróbál politikai tőkét kovácsolni a Charlie Hebdo című francia szatirikus hetilap párizsi székháza elleni szerdai terrortámadásból, bár az ilyen horderejű események általában inkább a hatalmon lévő politikusok támogatottságát erősítik - vélekedtek a terrorcselekmény várható politikai következményeit értékelve londoni stratégiai elemzők.

Az Eurasia Group politikai-gazdasági kockázatelemző csoport londoni szakértői szerint a párizsi vérengzés is alátámasztja a cég azon véleményét, hogy Európában sokkal nagyobb a radikális iszlamista csoportok terrorcselekményeinek kockázata, mint - a Közel-Kelet kivételével - a világon bárhol.

Az Irakban és Szíriában harcoló európaiak nagy száma, valamint a Belgiumban és Franciaországban eddig elkövetett terrortámadások arra vallanak, hogy e probléma egyre intenzívebbé válik.

A szerdai párizsi vérengzés várható rövid távú következményei között lesz a franciaországi pártpolitikai csatározások háttérbe szorulása. A gyászidőszak elmúltával azonban a szélsőjobboldali Nemzeti Front vezetője, Marine Le Pen bizonyosan előáll azzal az érvvel, hogy az ő pártja a legalkalmasabb a köztársasági értékek megvédésére - jósolták az Eurasia londoni elemzői.

A ház szakértői szerint ez eredményezheti is Marine Le Pen népszerűségének "mérsékelt" növekedését, ám az ilyen mélyreható, országos jelentőségű események rendszerint a kormányzó erőknek kedveznek.

Az Eurasia Group elemzői azt is valószínűsítik, hogy felhívások hangzanak majd el a francia határellenőrzés erősítésére és a francia állampolgársági politika felülvizsgálatára.

A cég szerint azonban a szerdai párizsi vérengzés után sem várható, hogy Franciaország és Nagy-Britannia újragondolná részvételét az Iszlám Állam nevű szélsőséges iszlamista terrorcsoport iraki és a szíriai állásai elleni légi hadműveletekben.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.