2014. december. 11. 10:50 MTI Utolsó frissítés: 2014. december. 11. 10:49 Világ

Mozgolódnak az oroszok a Balti-tengeren, a NATO választ fontolgat

A kalinyingrádi Balti flotta és az orosz légierő előzmény nélküli aktivitása észlelhető az utóbbi napokban a Balti-tenger térségében, a nyugtalanító jelenséggel kapcsolatban a NATO valamiféle reagálást fontolgat - közölte csütörtökön Tomasz Siemoniak lengyel védelmi miniszter a TVN24 hírtelevízióban.

 Lengyelországot jelenleg nem fenyegeti Oroszország támadása - közölte Tomasz Siemoniak, aki a fokozott orosz katonai aktivitás miatt Lettországban a balti országok védelmi minisztereivel találkozik.

A miniszter szerint a Balti-tenger főleg nemzetközi vizeinek térségében folyamatosan történnek incidensek. Ilyen volt például két hétfői eset, amikor az észak-lengyelországi Malborkban a Baltic Air Force program keretében állomásozó két holland gép két orosz Szu-34-es vadászgépet  tartóztatott fel. "Ez egy folytonos orosz tesztelés, de helyt tudunk állni” - fejtette ki Siemoniak, hozzátéve, hogy az incidensek „nem segítik elő a jó kapcsolatokat és a kölcsönös bizalmat”.

Siemoniak szerint nincs szükség arra, hogy a legmagasabb készültségi állapotot hirdessék meg a lengyel hadseregben. „Az egész felderítő rendszert mozgósítottuk, része vagyunk a NATO reagálási rendszerének. Nincs szükség a készültségi állapot fokozására, bár a helyzet valóban nyugtalanító" -  tette hozzá.

A lengyel sajtóértesülések szerint a Lengyelország északi határánál fekvő Kalinyingrádi területen összpontosított orosz hadierő  múlt hét vége óta mutat fokozott aktivitást, a Balti-tenger térségében többek között 22 orosz hadihajót és több vadászgépet észleltek. Lengyel sajtójelentések szerint Litvánia emiatt már kedden magasabb fokú  készültségbe  helyezte  hadseregét.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.