Seseljnek esze ágában sincs visszamenni Hágába
Nem tér vissza önként Hágába Vojislav Seselj – ezt mondta a háborús bűnökkel vádolt egykori politikus újságíróknak Belgrádban. Ha mégis vissza kell mennie a nemzetközi törvényszékre, akkor Tomislav Nikolic szerb elnöknek és Aleksandar Vucic miniszterelnöknek kell majd őt letartóztatnia illetve kiadnia – tette hozzá. Seseljt betegsége miatt engedték ideiglenesen szabadon Hágából.
A szerb ultranacionalista politikus majdnem 12 évnyi fogva tartás után szerdán tért haza Belgrádba, ahol első nyilvános megszólalásában árulónak nevezte Szerbia mostani vezetőit.
Csütörtöki sajtótájékoztatóján megismételte Nikolicra és Vucicra vonatkozó kijelentését, majd hozzátette: "történelmi paradoxon, és valamiféle jogi paradoxon is lenne, ha Aleksandar Vucicnak és Tomislav Nikolicnak kellene engem kiadnia. Csak nem gondolják, hogy kihagynék egy ilyen lehetőséget!"
Egészségügyi állapotáról a Szerb Radikális Párt (SRS) elnöke azt mondta: két áttét van a máján, amelyeket meg lehet műteni. "Tudják, hogy hívom a két áttétemet? Aleksandar Vucicnak és Tomislav Nikolicnak" – fogalmazott.
Hozzátette, hogy az SRS létét a Nagy-Szerbia ideológiája biztosítja, e gondolat nélkül pártja semmit sem érne. Azt ígérte: mozgósításba kezd azért, hogy letaszítsa a hatalomról "Vucic és Nikolic áruló rezsimjét, amely pusztulásba vezeti Szerbiát".
Miután Seselj 2003-ban önként átadta magát a Nemzetközi Törvényszéknek, Tomislav Nikolic vette át tőle a Szerb Radikális Párt elnöki posztját. Nikolic Európához való hozzáállása azonban egy idő után megváltozott, amivel párttársainak többsége nem értett egyet, és Seselj javaslatára kizárták a pártból. 2008-ban alakította meg a jobbközép, Európa-párti Szerb Haladó Pártot, amelyhez Vucic is azonnal csatlakozott, és amely most Szerbia legerősebb pártja.
A hágai törvényszék a rákbeteg Seseljt azzal a feltétellel engedte ideiglenesen szabadon, hogy szerb kormány kezességet vállalt arra: a vádlott a szabadon bocsátást követően nem léphet majd kapcsolatba tanúkkal vagy áldozatokkal, és azonnal visszatér Hágába, ha ezt kérik tőle.
Seseljt egyebek mellett azzal vádolják, hogy felelős az 1991 és 1994 között Bosznia-Hercegovinában, Horvátországban és a Vajdaságban elkövetett szerb háborús bűncselekményekért.
Ügyében tavaly részrehajlás gyanúja miatt felmentették az eljárás egyik bíráját, Frederik Harhoffot, helyére pedig Mandiaye Niangot nevezték ki. A bírócsere miatt elmaradt a tavaly októberre tervezett ítélethirdetés.