2014. november. 11. 18:52 MTI Utolsó frissítés: 2014. november. 11. 18:53 Világ

Legionellózis Portugáliában: egyre több a beteg, öten meghaltak

Portugáliában kétszázharminc fölé emelkedett azok száma, akik elkapták a legionárius betegséget. Eddig öten haltak meg, harmincnyolc embert intenzív osztályon ápolnak.

Az első megbetegedéseket péntek este jelezték a fővárostól, Lisszabontól körülbelül 30 kilométerre lévő Vila Franca de Xirából. A 233 eset közül 228-at regisztráltak Lisszabonból vagy környékéről.

Az országos tiszti főorvos már az első haláleset után aggasztónak nevezte a helyzetet. Három beteg vasárnap halt bele a kórba, az ötödik pedig hétfőn. Anibal Cavaco Silva államfő nyugalomra intette az embereket, és arra kérte őket, hogy bízzanak az egészségügyi hatóságokban. Elismerte ugyanakkor, hogy egy ilyen járvány "nem normális".

A portugál hatóságok kedd délután bejelentették, hogy a járvány valószínűleg egy műtrágyaüzem hűtőtornyaiból indult. Jorge Moreira da Silva környezetvédelmi miniszter ezzel kapcsolatban elmondta, hogy az érintett térségben lévő hűtőtornyokat vasárnap lekapcsolták. A tájékoztatás szerint vizsgálatot kell indítani annak felderítésére, hogy környezeti bűncselekmény történt-e.

Az egészségügyi tárca vezetője arra számít, hogy a következő napokban újabb eseteket diagnosztizálnak.

A kormány óvintézkedéseket hozott: elrendelték a víz nagyobb mértékű klórozását a hálózatban, valamint több településen a szökőkutak leállítását. A legionárius betegség a legionella baktériumfajhoz tartozó, levegőben található kórokozók útján terjed. A baktérium csak akkor veszélyes, ha a fertőzött vizet apró cseppek formájában belélegzi az ember.

A tüdőbe jutva a baktériumok az influenzajellegű tünetek után súlyos tüdőgyulladást, majd emésztőrendszeri és idegrendszeri megbetegedést, legvégső esetben pedig halált okozhatnak. A betegség lappangási ideje két hét.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.