Újfajta lopakodót tesztel Kína
Új generációs légi- és vízi hadi járműveket tesztel Kína - derül ki az interneten kiszivárogtatott képes és írott beszámolókból hétfőn.
A cjdby.net katonai és technológiai híreket gyűjtő portálra, onnan pedig a kínai mikroblogokra felkerült képek és videók tanúsága szerint Kína negyedik generációs J-20-as lopakodó vadászgépét, a légi-, vízi- és közúti járművek észlelésére is képes légi előrejelző és irányító rendszerrel (AWACS) felszerelt KJ-500-as gépét és Y-20-as hadi szállító repülőjét is teszteli.
A J-20-as a kelet-ázsiai ország első, saját fejlesztésű lopakodója, melyről először 2011-ben kerültek felvételek a nyilvánosság elé. A beszámolók szerint azóta négy változatot építettek belőle, s a várakozások szerint 2017-2019 körül készülhet el a gép végleges verziója. A legújabb típusról augusztus elején is kerültek már a világhálóra képek. Az Y-20-as a legnagyobb kapacitású, hazai fejlesztésű szállító repülő, a KJ-500-as gép újdonsága, hogy rögzített radarral felszerelt és a pontosságot három antennája segíti. A felvételeket ismeretlen készítője a Senhszi-tartománybeli Jenliang repülőközpontban rögzítette, amelyet a kínai hadsereg használ.
Korábbi sajtóbeszámolók szerint akár több évbe is telhet, mire a most tesztelt gépek hadrendbe állíthatók lesznek. Azonban amikor ez bekövetkezik, a légierő komoly megerősítéseként szolgálhatnak - írja a témával kapcsolatosan a South China Morning Post hongkongi napilap.
Napokkal korábban az amerikai haditengerészeti hírszerző hivatal (ONI) azt állította jelentésében, hogy Kína akár még idén nukleáris rakéták szállítására képes tengeralattjárókat állíthat üzembe. A rakéták a Csendes-óceán közepéről is képesek elérni az Egyesült Államok nyugati partját, illetve Alaszkát vagy Hawaii-t Kelet-Ázsiából - írta az ONI.
Az említett járművekből az amerikai értesülések szerint négy darabbal rendelkezik Kína, hármat közülük a dél-kínai Hajnan közelében teszteltek legutóbb. Jelenleg csak Amerika és Oroszország képes mind szárazföldi, mind vízi, mind pedig légi nukleáris csapás végrehajtására.
A múlt héten az is nyilvánosságra került, hogy Sanghajban már Kína harmadik repülőgép-hordozója készül, amelyet az évtized végén bocsáthatnak vízre. A hírek szerint Kína összesen négy repülőgép-hordozóval számol, melyek közül legalább egy nukleáris meghajtású lesz. A találgatásokat az állami hajóépítő vállalat egy tavalyi bejelentése is fűti, amely szerint Peking támogatja a nukleáris meghajtású hajók fejlesztését.