Világ 2014. október. 22. 10:14

Még egy rangos kitüntetést kapott a Nobel-békedíjas pakisztáni tinédzser

Szabadság Éremmel tüntették ki az Egyesült Államokban a lányok oktatáshoz való jogának Nobel-békedíjas szószólóját, Malala Juszafzait. A keddi díjátadón a pakisztáni tinédzser azt mondta, hogy az oktatás a szegénység, a tudatlanság és a terrorizmus elleni leghatásosabb eszköz.

Malala Juszafzai előtt Nelson Mandela, a Dél-afrikai Köztársaság első fekete bőrű elnöke, Kofi Annan volt ENSZ-főtitkár és Jimmy Carter korábbi amerikai elnök is megkapta az amerikai alkotmánynak szentelt philadelphiai múzeum rangos elismerését, amelyet évről évre olyan személyiségeknek ítélnek oda, akik sokat tesznek a szabadságért.

A 17 éves pakisztáni lány a hetedik, akinek a Szabadság Érem után a Nobel-békedíjat is odaítélték. Az amerikai intézmény már hónapokkal az október eleji oslói bejelentés előtt eldöntötte, hogy idén Malalát tünteti ki. Az elismerés mellé 100 ezer dollár is jár, az összeget Juszafzai gyerekek oktatására és megsegítésére kívánja fordítani hazájában.

MTI / AP / Matt Rourke

Malala 11 éves korában vált ismertté, amikor álnéven blogot indított a BBC urdu nyelvű szolgálatának internetes oldalán arról, hogy milyen kislányként a tálibok által ellenőrzött pakisztáni Szvát-völgyben élni, ahol a szélsőséges iszlamisták megtiltották a lányoknak és a nőknek, hogy iskolába járjanak.

2012. október 9-én tálib fegyveresek megpróbálták megölni, miközben hazafelé tartott az iskolabusszal. Több lövés is eltalálta, fején életveszélyes sérülést szenvedett. Pakisztánban műtötték meg, de utána rögtön Nagy-Britanniába szállították utókezelésre. Ott szerencsésen felgyógyult, Birminghamben él és tanul. Újrakezdte a harcot a lányok oktatásáért, és létrehozta a nevét viselő Malala Alapítványt.

 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.