2014. október. 21. 21:19 MTI Utolsó frissítés: 2014. október. 21. 21:17 Világ

Putyinról szóló nyilatkozata miatt magyarázkodott a lengyel házelnök

Radoslaw Sikorski lengyel parlamenti elnök kedd délután visszavonta azt a korábbi kijelentését, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök 2008-ban Ukrajna felosztására tett volna javaslatot. A volt külügyminiszter azt mondta: megcsalta az emlékezete, nem is volt kétoldalú találkozó Putyin és a Moszkvába látogató Donald Tusk akkori lengyel miniszterelnök között.

Sikorski a visszavont kijelentést állítólag abban az interjúban tette, amely a Politico hírportálon jelent meg. Az amerikai honlap szerint a volt lengyel külügyminiszter azt is mondta: Tusk nem válaszolt Putyin javaslatára, mert tudta, hogy szavait rögzítik.

Sikorski interjúja Lengyelországban vihart kavart, több bal- és jobboldali lengyel ellenzéki politikus és újságíró is felvetette, hogy Sikorski és Tusk annak idején miért nem értesített senkit Putyin Ukrajnával kapcsolatos állítólagos terveiről.

Sikorski magyarázkodni kezdett. Először - az ügyben tartott első sajtótájékoztatóján - azt fejtegette, hogy a Politico néhány helyen "túl sokat belemagyarázott" a szavaiba, ami annak következménye, hogy nem kérte be az interjút ellenőrzésre. Azt mondta: a "javaslat" szó el sem hangzott szájából. Egyúttal emlékeztetett, hogy Putyin európai politikusokkal folytatott beszélgetéseiben többször tett meghökkentő, túlzó, inkább tréfának szánt kijelentéseket. Ez a nyilatkozata az orosz-grúz háború és a Krím elcsatolása előtt hangzott el, ezért nem vették komolyan, és nem tartották szükségesnek a közvéleményt tájékoztatni róla.

Bogdan Klich, aki 2008-ban lengyel nemzetvédelmi miniszter volt az interjú nyilvánosságra kerülése után, hétfő éjjel azt mondta, hogy Putyin egy szélesebb fórumon, a 2008-as bukaresti NATO-Oroszország csúcson kijelentette, hogy Ukrajna "mesterséges állam". Ez Klich szerint "egyértelmű fenyegetés" volt. Ezért Sikorskival együtt úgy döntöttek, megfelelő csatornákon keresztül tájékoztatják az ukránokat, és ezt azonnal meg is tették.

Klich állítását Sikorski megerősítette kedd délutáni - második - varsói sajtótájékoztatóján. Ugyanakkor kijelentette, hogy "rosszul emlékezett, Moszkvában nem került sor kétoldalú találkozóra Tusk és Putyin között". Azt állította, hogy az amerikai portálnak adott nyilatkozatában elsősorban az Ukrajnáért való aggodalom vezérelte. "Világosan jelezni akartam, mennyire hibás Putyin ukrajnai politikája" – mondta.

Sajnálatának adott hangot, hogy "kényes helyzetbe hozta" Tuskot és Ewa Kopacz jelenlegi lengyel miniszterelnököt.

Tomasz Siemoniak lengyel nemzetvédelmi miniszter a közszolgálati televízióban azt mondta: nincs tudomása arról, hogy Lengyelország kapott-e valaha Ukrajna felosztására irányuló javaslatot.  Ewa Kopacz pedig hétfő este úgy nyilatkozott: botrányos lenne, ha Putyin valóban ilyen javaslattal állt volna elő.

Jaroslaw Kaczynski, a fő ellenzéki erő, a Jog és Igazságosság elnöke a sajtóértekezlet után bejelentette, hogy pártja indítványt nyújt be a szejmben Sikorskinak a házelnöki tisztségből való felmentésére. Szerinte Sikorskinak "el kell tűnnie a közéletből".

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.