Afrikában embereken fogják tesztelni az ebolaoltást
Az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában végzett tesztek után Afrikában elkezdték embereken kipróbálni az ebolavírus elleni oltást.
Mali három egészségügyi dolgozójának adták be elsőként az Amerikában kifejlesztett ebola elleni szérumot, pénteken további két személy kapja meg. A tesztszemélyek nevét nem hozták nyilvánosságra, de egyikük, egy 37 éves gyermekorvos elmondta: reméli, az oltással immunitást szerez a betegséggel szemben, hogy segíthesse pácienseit, ha az ebola eléri az országát. A szer hatásáról és biztonságáról szóló első információk november végére várhatók - mondta el Samba Sow, a bamakói oltóanyag-központ vezetője csütörtökön.
Maliban összesen 40 önkéntes vállalkozott a szer kipróbálására, emellett a nyugat-afrikai Gambiában is végezni fognak teszteket. Ezekben az országokban nem számoltak be ebolás esetekről, Libériában, Sierra Leonéban és Guineában viszont eddig már több mint nyolcezer fertőzöttet regisztráltak. A szakértők szerint azonban a nyilvánosságra nem hozott esetek száma lényegesen magasabb lehet.
Az oltóanyagot az amerikai Allergia és Fertőző Betegségek Országos Intézetében (NIAID), a Maryland állambeli Bethesdában fejlesztették ki. Az oltás azt a célt szolgálja, hogy az emberi szervezetet ebola-antitestek termelésére ösztönözze. Az emberi immunrendszer az antitestek segítségével veszi fel a harcot a vírusokkal. A szakemberek szerint a kísérleti vakcina nem tartalmaz semmilyen fertőző anyagot és nem vált ki ebolafertőzést.
A mostani a legsúlyosabb ebolajárvány a vírus csaknem negyven évvel ezelőtti azonosítása óta. A kór terjedése februárban Guineában kezdődött, a járvány azóta Nigériára, Sierra Leonéra és Libériára is átterjedt. Az ebolavírust a Kongó egyik mellékfolyója után nevezték el, ahol a kórokozót 1976-ban felfedezték.