2014. október. 04. 19:18 MTI Utolsó frissítés: 2014. október. 04. 19:01 Világ

Hűséget fogadtak a pakisztáni tálibok az Iszlám Államnak

Szíriában folytatódtak a légicsapások.

Az íd al-adha áldozati ünnep alkalmából szombaton kiadott, s a Reuters brit hírügynökséghez elküldött közleményében Sahidulla Sahid, a pakisztáni tálibok szóvivője úgy fogalmazott, hogy az Iszlám Állam oldalán állnak, harcosokat küldenek és minden lehetséges támogatást megadnak.

Az Iszlám Állam, amely Szíriában és Irakban nagy területeket tart ellenőrzése alatt, már megjelent Dél-Ázsiában is, amelynek egyes részein hagyományosan muzulmán lázadó csoportok tevékenykednek. Bár kevés bizonyíték van arra, hogy már szilárd szövetség alakult volna ki az al-Kaida nemzetközi terrorszervezethez kötődő pakisztáni tálibok és az Iszlám Állam (IÁ) között, az utóbbi időben az IÁ aktivistái a pakisztáni Pesavár városban a csoportot dicsérő röpiratokat terjesztettek. Az indiai Kasmírban pedig utcai demonstrációkon tűntek fel az IÁ zászlói.

A közelmúltban még olyan spekulációk keringtek, miszerint a tálibok vezetői, akik országaik kormányát akarják megbuktatni és az iszlám törvénykezésen alapuló államot akarnak felépíteni, bizalmatlanok az Iszlám Állammal szemben. A pakisztáni tálibok különállóan működnek az afganisztáni táliboktól, de lazán kötődnek egymáshoz. Sokan attól tartanak, hogy miután az Egyesült Államok vezette nemzetközi haderő kivonul Afganisztánból, olyan csoportok, mint például a Hakkáni-szövetség, kihasználhatják a biztonsági vákuumot befolyásuk erősítésére Afganisztánban.

A pakisztáni tálibok vezetői között súlyos belső rivalizálás alakult ki tavaly, amikor a befolyásos Seher Jár Mehszúd frakciója nem volt hajlandó elfogadni első számú vezetőnek Fazlulla mollát. Az Iszlám Állam kihasználhatja a belső versengést, és eláraszthatja az ádáz Nyugat-ellenes ideológiától megfertőzött régiót, ahol fiatal munkanélküli férfiak készek fegyvert ragadni és harcolni az iszlám nevében.

Eközben folytatódtak a nemzetközi koalíció légicsapásai Szíriában.

 

Legalább harmincöt szélsőséges iszlamista fegyveres vesztette életét az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció szombatra virradó éjjel végrehajtott légicsapásaiban, amelyekkel az Iszlám Állam (IÁ) észak-szíriai állásait vették tűz alá.

Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) nevű, londoni székhelyű szíriai emigráns szervezet beszámolója szerint az el-Aszake tartományban fekvő Saddádi városnál harminc dzsihadistával végeztek. Az Iszlám Állam létesítményei mellett a térség olajfinomítóit is bombázták a szövetséges erők gépei.

Aleppó tartományban a török határ közelében fekvő, jobbára kurdok lakta Kobani (más néven Ain-el-Arab) város közelében további öt szélsőséges halt meg a légicsapások következtében. A harmadik legnagyobb szíriai kurd városon kívül a déli és délkeleti frontszakaszon legalább négy zónát támadtak a repülők.

A dzsihadisták vészesen fenyegetik Kobanit, már csak néhány kilométerre vannak a központjától, és az utóbbi napokban hatalmukba kerítették a város környéki falvakat. A térségből több mint 150 ezer szíriai kurd menekült Törökországba. Ha sikerülne Kobanit bevenniük, a szélsőséges szunnita fegyveresek egy hosszú övezetet tartanának ellenőrzésük alatt a Törökországgal határos területen.

Azóta, hogy az Iszlám Állam fegyveresei szeptember 16-án elkezdték ostromolni Kobanit, pénteken volt a legnehezebb nap. Az OSDH információi szerint legalább 80 aknagránátot lőttek ki a több mint negyvenezres lélekszámú városra. Az összecsapásokban a népi védelmi egységek nevet viselő kurd milícia legalább tíz harcosa vesztette életét. A Kobanit védő kurd harcosok a Bassár el-Aszad szíriai elnök rendszere ellen küzdő lázadók segítségével este visszaverték a dzsihadisták támadását, szombaton azonban folytatódtak a harcok, főleg délnyugaton, és továbbra is aknagránátok záporoznak a városra.

Az Iszlám Állam Irakban és Szíriában is jelentős területeket vont ellenőrzése alá. Az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció augusztus 8-án Irakban, szeptember végén pedig Szíriában is hadműveleteket indított a terrorszervezet ellen, eddig azonban a légi hadjárat sem tudta megtörni a szélsőségesek előrenyomulását.

Hirdetés