2014. október. 01. 14:45 MTI Utolsó frissítés: 2014. október. 01. 17:27 Világ

Náci halálosztagok női tagjait kutatta fel a Simon Wiesenthal Központ

Efraim Zuroffék küldtek egy listát a német igazságügy- és belügyminisztériumnak 76 férfi és négy nő nevével, akik az úgynevezett Einsatzgruppékban szolgáltak. A főként SS-tagokból és rendőrökből álló kommandók begyűjtöttek és agyonlőttek zsidókat még azelőtt, hogy a haláltáborrendszer létrejött volna.

Egykori náci halálosztagok többtucatnyi – esetleg még életben lévő – tagját azonosította a Simon Wiesenthal Központ, és azt szorgalmazza, hogy a német kormány folytasson vizsgálatot az ügyben – tudta meg az AP amerikai hírügynökség.

A központ fő nácivadásza, Efraim Zuroff szerdán elmondta az AP-nek, hogy szeptemberben küldött egy listát a német igazságügy- és belügyminisztériumnak 76 férfi és négy nő nevével, akik az úgynevezett Einsatzgruppékban szolgáltak. A főként SS-tagokból és rendőrökből álló kommandók a második világháború első éveiben a kelet felé nyomuló német haderőket követték, s begyűjtöttek és agyonlőttek zsidókat még azelőtt, hogy a haláltáborrendszer létrejött és beindult volna.

"A haláltáborokban a tényleges gyilkosságokat igen csekély számú ember hajtotta végre – azok, akik a gázt bejuttatták a gázkamrákba –, az Einsatzgruppékban viszont egyénileg hajtották végre azokat – mondta Zuroff. – Az Einsatzgruppékban csaknem mindenki gyilkos volt, tevőleges gyilkos."

A listán szereplő mind a nyolcvan ember nagyon öreg lehet – aki még él közülük: 1920 és 1924 között születtek. "Fogytán az idő – mondta Zuroff a Jeruzsálemből adott telefoninterjúban. – Valamit tenni kell." Kifejezte reményét, hogy még többen életben vannak, "de erre nyilván nincs garancia". Úgy fogalmazott, hogy közülük "minden ma még élő személy egyfajta győzelem".

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.