2014. szeptember. 16. 11:16 MTI Utolsó frissítés: 2014. szeptember. 16. 13:31 Világ

Emberi ürülék és vécépapír bűzlik a Fudzsin, a turistákat hibáztatják

Szúrós szag rontja a Fudzsi levegőjét, a nyári turistaroham után a japánok legmagasabb hegyére látogató helyi illetékesek nagy halom ürüléket és szétszórt vécépapírt találtak a világörökségi helyszínen.

Sidzuoka prefektúra tisztségviselői megdöbbenve észlelték, hogy a turisták a nyilvános vécék helyett az útszélen könnyítettek magukon – közölte a japán NHK televízió.

Júliustól augusztusig minden évben több mint háromszázezer látogató keresi fel a 3776 méter magas Fudzsi hegyet. A látogatórohamra készülve az utóbbi időben számos újabb nyilvános vécét telepítettek a turistaútvonal mellé, ám ez úgy tűnik nem oldotta meg a problémát.

Mivel a Fudzsi felkerült az Unesco világörökségi helyszíneinek listájára, a nemzetközi szervezet februárig adott időt a japán kormánynak, hogy tervet terjesszen be arról, hogyan kíván eleget tenni kötelezettségének a térség környezetének védelmével kapcsolatban.

"Arra kérünk minden túrázót, hogy a hulladékokat ne hagyják ott, vigyék magukkal. Akkor most azt is írjuk ki, hogy 'Ne hagyjanak ürüléket'?" – tették fel a kérdést a japán tisztségviselők.

A Fudzsi környezetének megóvása az egyre növekvő idegenforgalom miatt már több mint egy évtizede fontos téma. A tavalyi szezonban kísérleti jelleggel 1000 jen (kétezer forint) önként megfizethető belépődíjat vezettek be a hegyen. 

A díjszedésről az ikonikus vulkáni kúpon osztozó két prefektúra, Jamanasi és Sidzuoka kötött megállapodást. Az így befolyó összegeket a környezet megóvására és a hegymászóknak nyújtott szolgáltatások javítására akarják fordítani.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.