2014. szeptember. 08. 10:54 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. szeptember. 08. 11:42 Világ

Kiderült, ki volt a Hasfelmetsző Jack

Egy új DNS-vizsgálat bebizonyította, hogy a már korábban is gyanús lengyel zsidó bevándorló fodrász volt az 1880-as évek hírhedt londoni sorozatgyilkosa, akit a kriminológia csak Hasfelmetsző Jacknek hív.

Egy szobatudós azt állítja, hogy megoldotta az angol kriminológia egyik legkínzóbb rejtélyét, vagyis azt, hogy ki követte el 1888-ban a londoni East Enden a hírhedt késes gyilkosságokat – írja a Guardian.

Russel Edwards DNS-vizsgálatának eredménye annyiban nem újdonság, hogy a korabeli sajtóban csak Hasfelmetsző Jackként emlegetett ismeretlen elkövető szerinte ugyanaz az Aaron Kosminski, akit annak idején is gyanúsítottként kezeltek. A hasfelmetsző gyilkos legalább öt nővel végzett úgy, hogy torkukat elmetszette, lényegében kibelezte őket és a holttesteket sötét sikátorokban hagyta Whitechapelben.

A férfi azt mondja, hogy összesen 14 éve foglalkozik az ügy megoldásával, és annak a véres kendőnek a vizsgálata vezette az elkövető nyomára, amely annak idején az egyik gyilkosság helyszínén begyűjtött bizonyíték volt, és amelyet 2007-ben vásárolt árverésen. Ezt a kendőt az egyik áldozat, Catherine Eddowes holttesténél találták. Edwards ezután felkereste Jari Louhelainen DNS-szakértőt, akit rávett, hogy belevágjon vele a rejtély feltárásába. Úgy sikerült bizonyítani a feltevést, hogy Kosminski a gyilkos, hogy az ő és az áldozat leszármazottainak a DNS-ét összehasonlították a kendőn talált kétféle vérnyom DNS-ével.

A kendőn talált egyik vérnyom vezetett állítólag a lengyel származású gyilkoshoz, aki egyébként 1881-ben menekült Angliába a zsidóellenes pogromok elől. A borbély Kosminski annak idején is a főbb gyanúsítottak között volt, de sosem tudták bizonyítani, hogy ő volna az elkövető. Viszont elmeállapota miatt gyógyintézetbe zárták, ahol 1899-ben halt meg.

A Guardian olyan szakembereket is megkérdezett, akik kételkednek abban, hogy a sztori ilyen egyszerű volna. Szerintük a kendőt annyian összetapogatták az elmúlt 126 évben, hogy bármilyen idegen DNS rákerülhetett.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.