Gáza: Berlin, Párizs és London ugyanazt akarja
Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter, valamint francia és brit kollégája pártfogolja a rafahi átkelőhely helyreállítását, amely 1,8 millió palesztin számára jelent kaput a világra.
Franciaország és Németország után Nagy-Britannia is támogatja a határellenőrzést támogató európai uniós misszió újraélesztését a Gázai övezet és Egyiptom közötti Rafah átkelőhelyen – közölte szerdán egy német diplomáciai forrás Berlinben. A külügyi forrás szerint a három uniós hatalom között az is felmerült, hogy nemzetközi missziót hozzanak létre a gázai milíciák lefegyverzésére.
A német külügy szerint a hosszú távú béke kulcsa egyrészt Izrael biztonságának garantálása, másrészt a gázai lakosság életkörülményeinek javítása. A radikális palesztin csoportok lefegyverzése az előbbire, a rafahi határátkelő megnyitása az utóbbira jelentene megoldást. Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter egy vasárnapi véleménycikkében javasolta a rafahi küldetés felújítását. Laurent Fabius francia külügyminiszter már ezt megelőzően, július közepén nyilvánosan felvetette ezt. Arról viszont eddig nem érkeztek hírek, hogy az Európai Unió kül- és védelmi politikájában Franciaország mellett a másik leghangsúlyosabb szereplőnek számító Nagy-Britannia is kiállna az elképzelés mellett.
Steinmeier a Welt am Sonntag című vasárnapi német lapban közölt kommentárjában azt írta, a gázai konfliktus tartós rendezésének egyik fontos eleme a határforgalom nemzetközi ellenőrzése, aminek révén megállítható az övezetbe irányuló fegyvercsempészet. Ezért fel kell újítani az EUBAM Rafah (Az Európai Unió Rafah-i Határtámogató Missziója) nevű uniós küldetést – írta a német külügyminiszter.
Az Európai Unió 2005-ben létrehozott egy, a határellenőrzést támogató missziót a Gázai övezet és Egyiptom közötti Rafah átkelőhelyen. Annak munkáját azonban 2007-ben felfüggesztették, miután a Hamász megnyerte a választásokat Gázában, és a mérsékelt palesztin politikai erő, a Fatah elleni kisebb fegyveres konfliktust követően átvette az irányítást az övezet felett.
A 2007-es gázai események óta Izrael és Egyiptom blokád alatt tartja az övezetet, az emberek és a létfontosságú termékek forgalma így erősen korlátozottá vált a gázai határon.