2014. július. 24. 19:49 MTI Utolsó frissítés: 2014. július. 24. 19:47 Világ

Beiktatták a tizedik izraeli elnököt

Letette hivatali esküjét csütörtökön az új izraeli államfő, a palesztin államiságot elutasító Reuven Rivlin. A 74 éves jobboldali politikus beiktatási ünnepségét a gázai harcok miatt a szokásos pompa nélkül tartották meg Jeruzsálemben. Rivlin Izrael tizedik elnöke lesz, a poszton a közel-keleti békefolyamat előmozdításáért Nobel-békedíjjal kitüntetett Simon Pereszt váltja.

A kormányzó Likud párt legjobboldalibb szárnyához tartozó politikust június 10-én választotta államfővé a parlament. Korábban kétszer volt a parlament elnöke.

Bár az elnök Izraelben csupán ceremoniális feladatokat lát el, Rivlin nézetei szöges ellentétben állnak a palesztinok elképzeléseivel, ezért kinevezése valószínűleg nem segíti elő a gázai konfliktus megoldását.

Elődjével ellentétben Rivlin ellenzi a palesztin államiságot, ami miatt nemcsak a nemzetközi közösséggel, hanem még Benjámin Netanjahu kormányfővel is szemben áll. Az új izraeli államfő a külön izraeli és palesztin entitás helyett "Nagy-Izraelt" képzel el, ahol a palesztinokat az izraeliekkel azonos állampolgári jogok illetik meg.

Reuven Rivlin - aki polgári foglalkozása szerint ügyvéd - egyebek mellett a ciszjordániai zsidó telepek létesítésének és fenntartásának, sőt a megszállt terület annektálásának is támogatója. Ugyanakkor a palesztin kisebbség ellen sosem intézett nyílt támadásokat. Úgy fogalmazott: "inkább izraeli állampolgárokként fogadom el a palesztinokat, mint Izrael megosztóiként".

Reuven Rivlint mindemellett az izraeli jogállamiság és a parlamentáris demokrácia védelmezőjeként tartják számon, és emellett nagy futballrajongó hírében ál.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.