2014. július. 22. 16:22 MTI Utolsó frissítés: 2014. július. 22. 17:25 Világ

Nekik már szabad otthon füvet termeszteniük

Súlyos betegek kivételes esetben termeszthetnek kannabiszt saját fogyasztásra, terápiás céllal – így döntött kedden a kölni közigazgatási bíróság.

A testület állásfoglalása szerint a kannabisztermesztés továbbra is tilos magánembereknek, de súlyos fájdalmakkal járó krónikus betegség esetén "szükségmegoldásként" engedélyezhető, ha másként nem lehet enyhíteni a fájdalmakat, és a beteg nem tudja beszerezni a gyógyszertári forgalomban lévő kannabiszkészítményeket.

A bíróság öt magánszemély ügyében döntött, akik saját maguk szeretnék előállítani és feldolgozni a fájdalomcsökkentő terápiához szükséges kannabiszmennyiséget, mert nem tudják kifizetni a kannabiszkészítmények árát, és a biztosításuk nem fedezi ennek a kezelésnek a költségeit, más módszer pedig nem hatásos. Az illetékes hatóság korábban elutasította a kannabisztermesztés engedélyezésére irányuló kérelmüket.

A bíróság valamennyi ügyet külön megvizsgálta. Álláspontja szerint három személynél minden további nélkül meg lehet adni a kérelmet. A negyedik esetben az érintett személynek egy nagyobb lakásba kell költöznie, hogy biztonságos körülmények között termeszthessen kannabiszt. Az ötödik esetben azt állapították meg, hogy az érintett még nem aknázta ki valamennyi terápiás lehetőséget, ezért a keresetet elutasították.

Ha a gyógyszerhatóság elfogadja a döntést, Németországban először termeszthet magánszemély legálisan kannabiszt az otthonában. Ha a hatóság nem fogadja el az ítéletet, az eljárás a münsteri másodfokú közigazgatási bíróságon folytatódik.

A kannabiszkészítmények illegális kábítószernek minősülnek Németországban. Előállításuk, birtoklásuk és kereskedelmük pénzbírsággal vagy szabadságvesztéssel büntethető.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.