2014. július. 16. 09:57 Utolsó frissítés: 2014. július. 16. 10:58 Világ

Már keresik az első űrkikötő helyét Nagy-Britanniában

Kereskedelmi űrkikötő építését tervezi Nagy-Britannia. A világűrbe induló járatok "pályaudvarának" 2018-ra kellene elkészülnie, a nyolc lehetséges helyszín között hat skóciai, egy walesi és egy angliai is van – jelentette be Robert Goodwill brit légiközlekedési miniszter a Farnboroughban rendezett nemzetközi repülőgép-ipari szakvásáron.

Az űrkikötőből missziók, kereskedelmi műholdak, sőt űrturisták is útra kelhetnek majd. A helyszín kiválasztásakor az ország több pontja szóba került a BBC hírportálja szerint.

A skót partokon fekvő Lossiemouth ugyancsak szerepel a felsorolásban, korábban szakértők ezt a helyszínt tartották leginkább valószínűnek, mivel itt már üzemel egy nagy helikopter-repülőtér, és a Virgin Galactic nevű, űrutazásokat tervező vállalkozás vezetője, Richard Branson is jó helynek tartaná járatai indításához.

A Virgin Galactic első járatai év végén indulnának egy erre a célra épített reptérről Új-Mexikóban.

Az utasoknak egy 150 perces, száz kilométeres magasságba tartó repülésért körülbelül 120 ezer fontot (47 millió forint) kell fizetniük. Az úton körülbelül hat perc súlytalanságban lenne részük.

Amint az új-mexikói jártok elindulnak, a Virgin más városokban is űrkikötők nyitását tervezi, és skót miniszterekkel már tárgyal egy lehetséges lossiemouthi helyszínről.

Kedden Vince Cable brit gazdasági, innovációs és szakképzési miniszter azt mondta: az űrrepülés "nagy üzlet", az elmúlt két évben az ország űrkutatással kapcsolatos ipara 7,2 százalékkal növekedett, és körülbelül 34 ezer embert foglalkoztat.

A terv bírálói szerint választási ígéretről van szó, ami a tervezett időn belül kivitelezhetetlen. Ez lenne az első, európai földön épített űrreptér.

Nagy-Britanniának azonban alig van űrutazási tapasztalata, egyetlen asztronautát küldött eddig az űrbe: Helen Sharmant, aki egy orosz űrjármű fedélzetén utazott.

 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.