Japán engedékenyebb lett Észak-Koreával
A japán kormány pénteken úgy döntött, hogy feloldja Észak-Koreával szemben egyoldalúan hozott szankcióit. Tokió ezt elismerésnek szánja azért, hogy Phenjan beleegyezett: új vizsgálatot indít az 1970-es és 1980-as években elrabolt japán állampolgárok ügyében.
Csak azokról a szankciókról van szó, amelyeket Japán egyoldalúan, az Észak-Koreát sújtó nemzetközi büntetőintézkedéseken túl hozott. Tokió továbbra is tartja magát azokhoz a szankciókhoz, amelyeket az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatával róttak ki az észak-koreai atom- és rakétaprogram miatt.
Japán feloldja a két ország közötti közlekedést korlátozó szankciót, valamint a pénzküldeményeket és a készpénz áramlását sújtó intézkedéseket.
Lehetővé teszi azt is, hogy humanitárius feladatokban érintett észak-koreai hajók fussanak be a japán kikötőkbe.
Tokió 2006-ban, Észak-Korea akkori rakéta- és atomkísérletei után döntött az egyoldalú szankciók bevezetéséről.
Abe Sindzó japán miniszterelnök csütörtökön emlékeztetett arra, hogy Tokió nemrég megállapodott Phenjannal az elrabolt japánok ügyéről. Észak-Korea legalább 17 japánt rabolt el az említett időszakban, és arra kényszerítette őket, hogy segítsék az észak-koreai kémek kiképzését. Phenjanban nemrég bejelentették, hogy vizsgálóbizottságot hoznak létre, és újranyitják az emberrablások ügyét.