2014. június. 30. 19:52 MTI Utolsó frissítés: 2014. június. 30. 19:51 Világ

Meghalt a keletnémet polgárjogi mozgalom emblematikus alakja

Meghalt Christian Führer evangélikus lelkész, aki huszonnyolc éven keresztül volt a Szent Miklós templom lelkésze, ott szervezte meg 1982-től kezdve minden hétfőn a hidegháború ellen tiltakozó, "imák a békéért" elnevezésű rendezvényt. 1989-ben ezekből alakultak ki az Erick Honecker vezette keletnémet rezsim elleni tüntetések.

Hetvenegy éves korában meghalt Christian Führer evangélikus lelkész, a lipcsei Szent Miklós templom (Nikolaikirche) lelkésze, a keletnémet rendszerváltást és a határok megnyitását siettető tüntetések egyik fő kezdeményezője - jelentette be hétfőn a kelet-németországi város egyik szóvivője. A tájékoztatás szerint az egykori keletnémet polgárjogi mozgalom kiemelkedő személyisége súlyos betegség következtében, egy egyetemi kórházban hunyt el Lipcsében.

Führer huszonnyolc éven keresztül volt a Szent Miklós templom lelkésze, ott szervezte meg 1982-től kezdve minden hétfőn a hidegháború ellen tiltakozó, "imák a békéért" elnevezésű rendezvényt. 1989-ben ezekből alakultak ki az Erick Honecker vezette keletnémet rezsim elleni tüntetések.

Ezek a "hétfői tüntetések" október 9-én érték el csúcspontjukat, ekkor 70 ezren vonultak fel Lipcsében anélkül, hogy a rendfenntartók feloszlatták volna őket. Egy hónappal később, november 9-én leomlott a berlini fal.

Joachim Gauck német államfő olyan személyiségként méltatta Führert, aki reményt adott az embereknek, lelkipásztorként és a békeimák vezető alakjaként egyaránt. Christian Führer az evangéliumok egyik fő parancsolatának az igazságtalanság elleni fellépést tekintette, és ez határozta meg a keletnémet rendszerrel szembeni ellenállása során tanúsított magatartását is - jelentette ki Gauck.

 

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.