Hét évet kaptak Egyiptomban az al-Dzsazíra újságírói
A Muzulmán Testvériség nevű szervezet támogatásáért hét év börtönre ítélték Egyiptomban az al-Dzsazíra hírtelevízió három munkatársát – jelentették hétfő délelőtt a nagyobb hírügynökségek.
A bíróság szerint Peter Greste, Mohammed Fahmy és Baher Mohamed hamis információkat terjesztettek, és támogatták a betiltott iszlamista szervezetet, a Muzulmán Testvériséget. Ők ezt tagadták. Mohamedet további három évre ítélték illegális fegyvertartás miatt.
Három másik külföldi újságírót is elítéltek, ők tíz évet kaptak, de nem voltak ott tárgyaláson - olvasható a BBC hírei között.
Az Egyiptomban letartóztatott újságírók ügye nemzetközi felháborodást váltott ki, és sokan úgy vélték, hogy politikai okokból börtönözték be őket.
A helyi sajtóban "Marriott-sejtnek" nevezett csoport az ügyészség szerint egy luxusszálloda két lakosztályában sajtóközpontot üzemeltetett, ahol hamis híreket terjesztettek. Mindezt állítólag a Muzulmán Testvériséggel szövetkezve tették.
Öt egyetemista is a vádlottak padjára került, mert részt vettek iszlamista tüntetéseken, és kapcsolatban állnak egy muzulmán jótékonysági szervezet vezetőjével. Szerintük a mondvacsinált vádak alapján indított perben a hatóságok a fiatalokon keresztül hozzák összefüggésbe az al-Dzsazírát a Muzulmán Testvériséggel. A vád szerint három diák összeesküdött a szervezettel Egyiptom hírnevének bemocskolására. A sajtómunkások és a diákok azt állítják, hogy a februárban tartott első bírósági tárgyaláson találkoztak életükben először.
Korábban Tony Abbott ausztrál miniszterelnök kérte az új egyiptomi elnököt, hogy engedjék el Peter Greste-t, aki korábban a BBC-nek dolgozott.
A brit nagykövet, James Watt úgy nyilatkozott, hogy nagyon csalódott az ítélet miatt, és arra emlékeztetett, hogy a szólásszabadság a demokrácia alapja. Ausztrália kairói nagykövete, Larry King azt mondta, "a látott bizonyítékok alapján teljesen érthetetlen az ítélet", és ezt közölni is fogja az egyiptomi kormánnyal.