A beszámolók szerint ünnepi hangulatban választanak elnököt az egyiptomiak. Két napig tart a szavazás. A főváros választóhelyiségei előtt sorakozók Abdel-Fattáh esz-Szíszi kampánymottóját harsogják, vagyis azt, hogy "Éljen Egyiptom". A hadsereg nemrégiben leköszönt főparancsnokára az ország megmentőjeként tekintenek a hívei, amióta tavaly július 3-án a fegyveres erők megbuktatták az iszlamista Mohamed Murszit elnököt.
Az elmúlt tizenegy hónapban a hadsereg által támogatott átmeneti kormány könyörtelen hadjáratot vívott a Murszi mögött álló Muzulmán Testvériség mozgalom ellen, és egy sor olyan rendeletet hoztak amely erősen korlátozza a világi ellenzék mozgásterét is.
Tavaly nyár óta több százan, egyes források szerint körülbelül 1500-an haltak meg az ellenzék és a biztonsági erők összecsapásaiban. Majdnem 20 ezer embert börtönbe csuktak.
A választóhelyiségek előtt várakozók túlnyomó többsége hálás az erőskezű vezetőnek, szerintük csak ő képes az elmúlt három évben kialakult káoszt megszüntetni Egyiptomban.
A főváros jómódúak lakta Zamálek negyedében, a képzőművészeti főiskolában megnyitott választóhelyiség előtt nők egy csoportja táncolt, és Szíszi nevét kántálták. Egyikük, Számia Sahín arra a kérdésre, hogy szavazott-e már, büszkén mutatta vörös festékkel megjelölt ujját.
A középkorú matematikus az ország tizenegy százalékát kitevő keresztény kisebbséghez tartozik, amelynek biztonságát szerinte csak a hadsereg tudja szavatolni, és ezért Szíszire szavazott.
Az ország erős embere élvezi mindkét vallási csoport hivatalos vezetőinek támogatását. A választóhelyiségeket a szegényebb Sobra negyedben, csakúgy mint Kairó más részeiben Szíszi választási plakátjai lepik el.
A hétfői választások nagyrészt biztonságban folytak, elvétve voltak rendbontások. A jelentések országszerte pár tucat ember őrizetbe vételéről szólnak, egyebek mellett a felső-egyiptomi Minja tartományból, ahol a választások bojkottálására buzdítottak a Muzulmán Testvériség szimpatizánsai.
Több helyről is érkeztek hírek arról, hogy ismeretlenek bombát hajítottak a voksolásra várakozók közé. Sebesültekről azonban nem tudni.
Az átmeneti kormány miniszterelnöke, Ibráhim Mahlab időközben bejelentette, hogy kormány testületileg lemond, amint a választások eredménye ismertté válik.
Szíszi legitimációja szempontjából létfontosságú a magas részvételi arány, amely egyben azt is jelezné, hogy a nép mögötte állt, amikor tavaly nyáron megbuktatta az ország első demokratikus úton megválasztott elnökét.