Nagy sikert érhettek el a flamand nacionalisták
Vallóniában a baloldal áll győzelemre, míg a fővárosban a liberálisok vagy a szocialisták győztek a felmérések szerint a vasárnapi regionális választásokon.
Vasárnap délután négy órakor az utolsó szavazóhelyiség is bezárt Belgiumban, az ezt követően a parlamenti választásokról közzétett első eredmények, valamint az exit poll felmérések azt mutatják, hogy az ország hollandul beszélő, északi részében nagy előnnyel vezet a flamand nacionalista Új Flamand Szövetség (N-VA), délen, a franciaajkú Vallóniában pedig a Szocialista Párt (PS) tartja pozícióit.
A vallon választók az RTL-TVI tévécsatorna által készített, a már leszavazott polgárok megkérdezésén alapuló exit poll felmérés szerint 32-33 százalékban szavaztak a balközép Szocialista Pártra, 22-23 százalék voksolt a liberális Reformer Mozgalomra (MR), a harmadik helyet pedig a jobbközép, konzervatív Humanista Demokratikus Centrum (CDH) szerezhette meg, a szavazatok 13,5-14,5 százalékával. A vallon zöldek 10 százalék körül eredményre számíthatnak, míg a baloldali radikális Belga Munkáspárt (PTB) és a jobbközép, konzervatív liberális Néppárt (PP) egyaránt 6,5-6,5 százalékot kaphatott.
Belgiumban külön régiót alkot a főváros, ahol az exit poll eredmények szerint a liberális MR lehet a befutó a voksok 23,4 százalékával, kevéssel lemaradva, a szavazatok 22,8 százalékával a PS lehet a második a brüsszeli szavazáson, harmadik pedig a CDH 10,5 százalékos eredménnyel. A fővárosban a PTB és a PP nem szerez várhatóan mandátumot. Brüsszelben 10,4-10,4 százalékot kaphatnak a vallon zöldek és a Franciaajkúak Demokratikus Frontja.
A legnagyobb példányszámú francia nyelvű belga napilap, a Le Soir honlapján közzétett első eredmények tanúsága szerint, a voksok 14,5 százalékának feldolgozását követően Flandriában toronymagasan vezet a régió függetlenségét zászlajára tűző, flamand nacionalista N-VA, amely a jelen állás szerint szavazatok 30,6 százalékát kapta. Őket a jobbközép Kereszténydemokrata Flamand Párt követi (CD&V) 16,5 százalékos eredménnyel, harmadik a Másik Szocialista Párt (sp.a) 12,6 százalékos eredménnyel, majd a Flamand Liberálisok és Demokraták (Open VLD) következnek, a voksok 11,5 százalékával. A szavazatok 8,4 százalékával parlamenti mandátumot szerezhetnek a flamand zöldek és a szélsőjobboldali Flamand Érdek (Vlaams Belang), amely pillanatnyilag 5,2 százalékon áll.
Az országot jelenleg szövetségi szinten hat párti koalíció kormányozza, a flamand és a vallon pártok közül a szociáldemokraták, a liberálisok és a jobbközép, konzervatív pártok a legutóbbi választásokat követően rekordideig, 541 napon át tartó egyezkedés után tudtak megállapodni egymással. A belga sajtó egybehangzóan azon az állásponton van, hogy ha az N-VA-nak sikerül megszereznie Flandriában a voksok több mint 30 százalékát, akkor gyakorlatilag megkerülhetetlen politikai erővé válik.