2014. május. 14. 17:20 MTI Utolsó frissítés: 2014. május. 14. 17:19 Világ

WHO: nincs közegészségügyi vészhelyzet a MERS miatt

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerdai tájékoztatása szerint nincs globális közegészségügyi vészhelyzet a közel-keleti légúti tünetegyüttest (Middle-East Respiratory Syndrome, MERS) okozó koronavírus terjedése miatt.

A WHO keddre hívott össze rendkívüli tanácskozást a vírus terjedésének ügyében. A szervezet főtitkárhelyettese, a japán származású amerikai Keiji Fukuda elmondta, a jelenleginél szilárdabb bizonyítékokkal kellene rendelkezniük ahhoz, hogy közegészségügyi vészhelyzetet hirdessenek ki. Még mindig nincs bizonyíték arra nézve, hogy a koronavírus emberről emberre is terjedne - tette hozzá.

Egyes szakértők szerint a MERS gyakorlatilag közegészségügyi vészhelyzetnek lenne minősíthető, ennek kihirdetése azonban megzavarhatná a közvéleményt. "Az emberek azt hinnék, hogy a WHO csupán farkast kiált, mivel a megbetegedés elsősorban a Közel-Keletet érinti - mondta Michael Osterholm, a Minnesotai Egyetem kutatója.

Hozzátette, hogy "mindenkinek megváltozik a véleménye, ha a fertőzöttek egyike repülőgépre ül, leszáll Londonban, Torontóban, New Yorkban vagy Hongkongban, és megfertőz még harminc embert".

A holland egészségügyi hatóságok ezzel párhuzamosan bejelentették, hogy a koronavírus Hollandiában is megjelent. A tájékoztatás szerint egy férfi nemrégiben lett beteg, miután hazatért Szaúd-Arábiából. A férfit kórházban ápolják, állapota stabil.

A szakemberek egyelőre nem tudják, hogyan terjed a betegség, de a tevék a legvalószínűbb hordozói a vírusnak. A hivatalos adatok szerint a vírus másfél évvel ezelőtti megjelenése óta több mint ötszázan betegedtek meg, közülük száznegyvenöten életüket vesztették. Bár az esetek többségét Szaúd-Arábiában regisztrálták, a vírus az utóbbi időben tőle távoli országokban is felütötte a fejét.

A súlyos akut légzőszervi megbetegedést okozó SARS vírushoz hasonló (annál gyakrabban halált okozó, de kevésbé fertőző) koronavírus - amelynek kezelésére egyelőre nincs hatékony mód - 2012 szeptemberében jelent meg Szaúd-Arábiában. Azóta már Egyiptomban, Jordániában, Libanonban, Hollandiában és az Egyesült Államokban is diagnosztizálták az általa okozott MERS betegséget.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.