A Human Rights Watch szerint meggyőző bizonyítékok vannak arról, hogy helikopterrel klórgázbombákat dobtak le lázadók kezén lévő falvakra. Halálos áldozatokról ugyanakkor nem érkezett jelentés.
Klórgázt vetettek be felkelők kezén lévő településeken a szíriai kormányerők - állította kedden a Human Rights Watch (HRW) nemzetközi jogvédő szervezet.
A szervezet szerint meggyőző bizonyítékok utalnak arra, hogy a kormányerők helikopterekről ipari klórgázzal töltött robbanószerkezeteket dobtak le három észak-szíriai falura április közepén. Ezt a HRW videofelvételek, fényképek, illetve tíz szemtanúval készített interjúk alapján állítja.
Bár az ipari klórgáz nem igazán hatékony fegyverként, annak bevetése a Vegyifegyver-tilalmi Egyezmény megsértésének számít, amelyhez Szíria tavaly októberben csatlakozott - azután, hogy egy Damaszkusz környéki, több száz halálos áldozatot követelő ideggáz-támadást követően felmerült egy nyugati katonai beavatkozás lehetősége.
A szíriai ellenzék és a rezsim április folyamán egymást vádolták klórgáz bevetésével, de a HRW szerint csak a rezsim rendelkezik harci helikopterekkel, így nem állhatnak a felkelők a támadás mögött. A HRW szerint a rezsim célja a gázbombákkal az emberek megfélemlítése volt.
Arról nem érkeztek jelentések, hogy a támadásokban bárki is életét vesztette volna, de hírügynökségek korábban arról számoltak be, hogy több tucat embert kezeltek mérgezéssel az érintett településeken.
A Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) - amely a szíriai vegyi fegyverek tavaly, a damaszkuszi támadással kapcsolatban elrendelt leszerelését felügyeli - április végén közölte, hogy vizsgálja a klórgáz bevetésére vonatkozó értesüléseket, de azóta nem szolgált információval az ügyben.