2014. április. 26. 17:15 MTI Utolsó frissítés: 2014. április. 26. 17:02 Világ

Berlin felmérgesedett az EBESZ-megfigyelők elfogása miatt

A német védelmi miniszter minden illetékest felszólított arra, hogy kövessenek el mindent annak érdekében, hogy az EBESZ-megfigyelők haladéktalanul és épségben kiszabaduljanak.

A német kormány felszólította szombaton az ukrán és az orosz illetékeseket, hogy tegyenek meg mindent az oroszbarát szeparatisták által Kelet-Ukrajnában foglyul ejtett EBESZ-megfigyelők kiszabadításáért. Egy német kormányforrás közben közölte, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) tárgyalócsoportot menesztett a kelet-ukrajnai Szlovjanszkba, hogy elérje a megfigyelők elengedését.

"Felszólítok minden illetékest és azokat, akiknek befolyásuk van Ukrajnában és Oroszországban, sürgősen kövessenek el mindent és teljes befolyásukat vessék latba annak érdekében, hogy a megfigyelők haladéktalanul és épségben kiszabaduljanak" - hangsúlyozta berlini közleményében Ursula von der Leyen német védelmi miniszter. A miniszter leszögezte, hogy "a német kormány válságstábja a külügyminisztérium irányításával minden erejét mozgósítja egy gyors megoldás érdekében". A katonai megfigyelőket péntek délután fogták el a Donyeck megyei Szlovjanszk szakadárjai. A tucatnyi megfigyelő között német, cseh, lengyel és dán tisztek vannak.

"A megfigyelők, csakúgy mint katonáink a Bundeswehrből, nem azért vannak Ukrajnában, hogy ott bármilyen módon beavatkozzanak, hanem a Bécsi Dokumentum alapján, ami illeszkedik az EBESZ tevékenységébe. Feladatuk fontos, és azt célozza, hogy biztosítsák az átláthatóságot és a kölcsönös bizalmat" - fűzte hozzá nyilatkozatában a német védelmi miniszter.

Moszkvában közben azt közölték, hogy Walter Steinmeier német és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szombaton Berlin kezdeményezésére telefonon megvitatta az Ukrajnában kialakult feszültség enyhítésének lehetőségeit. Az orosz tárca nyilatkozata szerint a két külügyminiszter "megbeszéléseket folytatott az Ukrajnában kialakult válsághelyzet fejleményeiről, a helyzet enyhítését szolgáló lehetséges lépésekre helyezve a hangsúlyt".

Német lapok még pénteken arról számoltak be, hogy Steinmeier kísérletet tesz az Ukrajna keleti felében kialakult válság enyhítését célzó, április 17-i négyoldalú genfi megállapodás megmentésére, mégpedig az EBESZ fokozottabb szerepvállalásával.

A maga részéről Oroszország is a megfigyelők szabadon bocsátását követelte szombaton. Andrej Kelin, a bécsi székhelyű szervezet oroszországi képviselője mindazonáltal megjegezte, hogy a fegyvertelen katonai megfigyelők biztonságáért azok felelősek, akik meghívták őket Kelet-Ukrajnába, vagyis az ukrán hatóságok. 

Olekszandr Turcsinov ügyvivő ukrán államfő viszont bűncselekménynek nevezte a megfigyelők elfogását, és azt mondta, hogy ez nem történhetett volna meg a moszkvai vezetők engedélye vagy közvetlen parancsa nélkül. A szlovjanszki szakadárok pedig azt hangoztatták szombaton, hogy kémeknek tartják a megfigyelőket, és egyelőre nem engedik őket szabadon.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.