2014. április. 09. 17:15 MTI Utolsó frissítés: 2014. április. 09. 17:09 Világ

Videójátékban lehet kivégezni az iráni ellenzék vezetőit

Bárki rálőhet Mohamed Hatami volt iráni elnökre és az iráni ellenzék vezetőire – virtuális fegyverrel. A politikusok egy internetről letölthető számítógépes játék célpontjai – adta hírül szerdán az iráni média.

Hatamin kívül Mir Hoszein Muszavi és Mehdi Karubi ellenzéki vezetőket, volt elnökjelölteket mintázza meg a játék, amelynek tervezői weboldalukon "az iszlám forradalom fiatal híveinek" nevezik magukat. Az alkotók úgy gondolják, hogy a program kipróbálói "a lázadás szimbólumaival dacolhatnak" a játékban.

A "lázadás" kifejezést az iráni konzervatívok a 2009 júniusi elnökválasztás utáni politikai ellenállásra használják. Muszavi és Karubi akkor megkérdőjelezték Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök újraválasztásának szabályosságát. A két elnökjelölt választási csalást emlegetett, és felszólították híveiket, hogy vonuljanak az utcákra, így fejezzék ki elégedetlenségüket.

A mozgalmat végül elfojtották az iráni hatóságok. A megtorlás miatt több tucatnyian meghaltak, és a hatóságok több ezer embert börtönöztek be. A két elnökjelöltet 2011 óta házi őrizetben tartják.

Huszein Moazami, a videojátékok engedélyeztetéséért felelős iráni hatóság illetékese azt mondta: a játék tervezőinek nincs szükségük engedélyre a program terjesztéséhez, de hozzátette, hogy az illetékes hatóságok, vagyis a kulturális minisztérium, a rendőrség és az igazságszolgáltatás szervei is tudomást fognak szerezni a játékról.

A 2009-es tüntetések, valamint Karubi és Muszavi sorsa továbbra is konfliktust okoz az iráni rezsim keményvonalas támogatói és a mérsékelt reformista tábor között. Az utóbbi időben a kormány több tagja felvetette, hogy szüntessék meg a két korábbi elnökjelölt házi őrizetét, ezt azonban a keményvonalasok határozottan elutasítják.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.