Csukabálnák százait fogták ki a japánok az idei szezonban
A tavalyinál jóval több, 251 csukabálnát fogtak japán bálnavadászok az Antarktisz térségében a március 13-án végződött idei bálnavadászati szezonban.
A fogás jóval nagyobb, mint a tavaly, amikor 103 bálnát ejtett el a japán flotta, de nem érte el a kitűzött célt, 935 példány elejtését a Sea Sheperd bálnavadászat-ellenes csoport közbelépése miatt - közölte a japán halászati ügynökség szerdán. Barázdásbálnát idén sem fogott a japán flotta.
A hágai Nemzetközi Bíróság a múlt héten elrendelte, hogy Japán ideiglenesen hagyjon fel az Antarktisz vizein folytatott bálnavadászattal, mondván az - a tokiói kormány álláspontjával ellentétben - nem tudományos célokat szolgál.
Japán társaságok 1987 és 2009 között több mint tízezer bálnát fogtak - többségében csukabálnát - annak ellenére, hogy a Nemzetközi Bálnavadászati Bizottság (IWC) által 1986-ban elfogadott rendelet tiltja a kereskedelmi célú bálnavadászatot. Tokió a rendelet hatálya alól kibúvót keresett, és kutatási célú bálnavadászatot jelentett be, amelyet bizonyos megkötésekkel engedélyez a nemzetközi bizottság.
A legnagyobb bálnavadász országok, Japán, Norvégia és Izland bálnavadászai évente mintegy kétezer példányt ejtenek el. Érvelésük szerint a tengerekben él annyi bálna, hogy folytathassák a vadászatot. Ausztrália viszont déli vizeit a bálnák védett övezetévé nyilvánította, és már hosszú ideje lobbizik amellett, hogy tiltsák be a bálnavadászatot.
A Sea Sheperds aktivistáinak idén négy alkalommal sikerült megzavarni a japán bálnavadászati tevékenységet, egy hajójuk összes is ütközött egy japán hajóval - közölte az állatvédő csoport illetékese.