Világ MTI 2014. április. 01. 09:20

Eltűnt gép: 5 km/órával kell bejárni Norvégiát

Feketedoboz-kereső hangradart küldenek az Indiai-óceán érintett térségébe. Egy hét maradt, hogy megtalálják a malajziai gép fekete dobozát.

Feketedoboz-kereső hangradart indítottak a maláj légitársaság eltűnt MH370-es járata balesetének feltételezett színhelyére, az Indiai-óceán déli részére – közölték az ausztráliai hatóságok kedden.

Az Ocean Shield nevű hadihajó hétfőn hajózott ki Perth városából, fedélzetén Towed Pinger Locator típusú, kábelen vontatott 35 kilogrammos hangradarral, amely alkalmas a repülőgép feketedoboz-adásainak vételére.

A hajónak három nap kell, hogy elérje a helyet, ahol a gép feltételezett roncsait megtalálták, azaz majdnem a március 8-án 239 emberrel a fedélzetén lezuhant Boeing 777 típusú utasszállító fekete dobozainak elméleti adási ideje (30 nap) lejártakor érkezik a célba. "Körülbelül egy hetünk maradt" – mondta David Johnston ausztrál védelmi miniszter.

A kutatásokat egy Norvégia nagyságú – 319 ezer négyzetkilométeres – vízfelszínen végzik majd. A hangradart óránként 5 kilométeres sebességgel kell vontatni, hogy felfedezhesse a jeleket.

Elkeseredett rokonok
AFP / Wang Zhao

Az MH370-es járat esetében a műholdak által talált roncsok egyikét sem azonosították még a Boeing darabjaival. A hatalmas erőkkel folytatott keresés a katasztrófa után több mint három héttel még mindig nem vezetett eredményre.

Kedden tíz repülőgép és kilenc hajó vett részt a kutatásban. A kutatási övezetet a múlt héten módosították, miután újabb számításokat végeztek a gép feltételezett útvonaláról, amely a tervezettnél feltehetően gyorsabban repült és több üzemanyagot fogyasztott, így az első becsléseknél északabbra zuhanhatott le.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.