Világ MTI 2014. március. 14. 17:09

Lavrov: Oroszország nem tervez katonai intervenciót Kelet-Ukrajnában

Az orosz külügyminiszter Londonban egyeztetett John Kerry amerikai külügyminiszterrel. Lavrov azt mondta: kollegája nem fenyegetőzött szankciókkal, Kerry viszont ennek ellentmondóan nyilatkozott az egyeztetés után. Az orosz külügyminiszter szerint országa nem tervez katonai intervenciót Kelet-Ukrajnában.

"Konstruktív", de kézzelfogható eredmény nélküli tárgyalást tartott pénteken Londonban az ukrajnai válságról John Kerry amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter. Lavrov a tervezettnél több órával hosszabb, csaknem hatórás tárgyalás kimenetelét úgy foglalta össze, hogy "továbbra sem azonosak a nézetek" a megoldást illetően.

Kerry és Lavrov az Egyesült Államok londoni nagykövetének rezidenciáján találkozott. Az amerikai külügyminiszter a megbeszélés előtt, a Downing Street-i miniszterelnöki hivatalban tárgyalt William Hague brit külügyminiszterrel és David Cameron kormányfővel is. A rövid találkozó után Hague alig burkolt utalást tett arra, hogy nem sok reményt fűz Kerry és Lavrov tárgyalásához, mondván: az amerikai és az orosz külügyminiszternek "félelmetesen nehéz dolga lesz".

A kétoldalú megbeszélés után Kerry és Lavrov nem tartott közös sajtóértekezletet. Először Lavrov állt az újságírók elé a londoni orosz nagykövetségen, majd egy órára rá az amerikai külügyminiszter tájékoztatta a sajtót londoni szállodájában. Lavrov kijelentette: a tárgyalások "hasznosak" és "konstruktívak" voltak, ám nem sikerült közös nézeteket kialakítani az ukrajnai válság megoldási módjairól. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy Oroszország nem tervez "katonai benyomulást" Kelet-Ukrajnában, és kijelentette azt is, hogy Kerry részéről semmilyen szankciófenyegetés nem hangzott el a tárgyaláson. "Partnereink is tudják, hogy a szankciók visszaüthetnek, és nem segítenék elő a kétoldalú üzleti együttműködést" - mondta az orosz külügyminiszter.

Szergej Lavrov és John Kerry
AFP / Brendan Smialowski

Későbbi sajtóértekezletén John Kerry is megerősítette, hogy az Egyesült Államok nem fenyegetőzni kíván Ukrajna ügyében, és reméli, hogy ezt Vlagyimir Putyin orosz elnök is megérti. Az amerikai külügyminiszter hozzátette azonban, hogy "következményei lesznek", ha Oroszország nem módosítja irányvonalát Ukrajnával kapcsolatban, és ezt egyértelműen közölte is Szergej Lavrovval.

Kerry kijelentette: az Egyesült Államok és a nemzetközi közösség nem fogja elismerni a Krím-félsziget hovatartozásáról vasárnap tartandó népszavazás eredményét, mert a referendum ellentétes az ukrán alkotmánnyal. A krími népszavazás nem hasonlítható a skót függetlenségről kiírt referendumhoz, mivel Nagy-Britanniában parlamenti szavazás törvényesítette a skóciai népszavazást. Az ukrán alkotmány alapján a kijevi parlamentnek kell törvényesítenie bármely országrész elszakadási törekvéseit, ez azonban nem történt meg, és ezért alkotmányellenes a krimi referendum - mondta Kerry. Skóciában szeptemberben tartanak népszavazást arról, hogy a tartomány függetlenné váljon-e az Egyesült Királyságtól.

Lavrov ugyanakkor szintén brit példával világította meg, hogy a Krím sorsának milyen jelentőséget tulajdonítanak Moszkvában. Az orosz külügyminiszter szavai szerint a Krím-félsziget "sokkal fontosabb Oroszország számára, mint a Falkland-szigetek Nagy-Britannia számára".

Argentína 1982-ben megszállta a Nagy-Britannia partjaitól 13 ezer kilométerre fekvő dél-atlanti szigetcsoportot, amelyet a brit hadsereg súlyos véráldozatok árán, tízhetes háborúban vívott vissza.

Lavrov még egy nemzetközi példát felhozott annak illusztrálására, hogy Moszkva miért kezeli kiemelt jelentőségűként a Krím jövőjét. Az orosz külügyminiszter kijelentette: ha a nemzetközi közösség "Koszovót különleges esetként kezelte, akkor a Krím-félszigetet is különleges esetként kell kezelni". Hozzátette: Moszkva el fogja ismerni a krími népszavazás eredményét, mert "tiszteletben kell tartani a helyi lakosság jogát akaratának kinyilvánításához".

Az orosz kormány álláspontja szerint meg kell védeni az ukrajnai "orosz, magyar, bolgár" és egyéb kisebbségek jogait is, és Oroszországot "mélységesen aggasztja", hogy ukrán részről nem történtek lépések "a biztonság és a rend szavatolására" - mondta az orosz külügyminiszter.

Lavrov a kelet-ukrajnai Donyeck iparvárosban előző nap lezajlott, halálos áldozattal is járó véres összecsapásokról is azt mondta, hogy a városban zajló demonstráció részvevői közé beszivárgott "fegyveres militáns elemek" provokáltak erőszakcselekményeket.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?