2014. március. 03. 11:41 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. március. 03. 13:45 Világ

Álarcos fegyveresek kergették el a krími tényfeltáró újságírókat

Nem könnyű ma Krímben tényfeltáró újságírónak lenni: a szakmai helyi képviselőit az orosz megszállók „az események megfelelő bemutatására” kényszerítették volna, ők azonban elmenekültek.

Mikor szombaton az orosz katonák benyomultak a Krím félsziget fővárosába, Szimferopolba, körülbelül harminc álarcos fegyveres rohamozta meg a Krími Tényfeltáró Újságírói Központot, a helyi független, oknyomozó média meghatározó szervezetének épületét. A csoport magyar példával élve talán leginkább az Átlátszó.hu-hoz hasonlítható, riportjaiban olyan kényes témákkal foglalkozik, mint a korrupció vagy a nemzetbiztonság, amelyekkel kapcsolatban saját tévéműsorral is rendelkeztek. A fegyveresek vezetője az akciót azzal indokolta, hogy „az épületből hazug információk érkeznek”, és bejelentette, hogy az irodában mostantól a félszigetet megszálló orosz hadsereg képviselőit fogják elszállásolni.

A parancsnok azt is közölte, hogy a központ újságírói ettől még továbbra is dolgozhatnak, azonban a jövőben mások fogják finanszírozni munkájukat, illetve az oroszokkal kell majd tárgyalniuk „az események megfelelő bemutatásáról”.

A megtámadott újságírók végül adathordozóinak és felszerelésüknek csak egy részét tudták magukkal vinni, miközben elmenekültek az épületből. Kijevi források szerint újra biztonságban vannak és továbbra is rendszeresen frissítik weboldalukat, amelynek időközben a biztonság kedvéért teljes tartalmát lementette a világ számos hasonló vállalkozását lefedő Tényfeltáró Újságírók Globális Hálózata (GJIN).

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.