2014. február. 27. 21:15 MTI Utolsó frissítés: 2014. február. 27. 21:13 Világ

Emlékműveket emelnek a norvégiai terrortámadás áldozatainak

Jonas Dahlberg svéd művész tervei alapján építhetik meg a 2011-es norvégiai terrortámadás áldozatainak két emlékművét – jelentette be a szakértőkből és az áldozatok képviselőiből álló zsűri csütörtökön.

A 77 ember, többségében fiatalok életét követelő merényletek áldozatairól annak a két helyszínnek a közelében - Utöya szigetén és Oslo belvárosában - emlékeznek majd meg, ahol a 21 éves börtönbüntetését töltő Breivik 2011. július 22-én gyilkolt – derül ki az NTB norvég hírügynökség összefoglalójából.

A több száz pályamunka közül kiválasztott győztes pályázatban szereplő tervek szerint az Utöya szigetével szembeni szárazföld egyik elvékonyodó földnyelvének végét hasítanák le egy 3,5 méter széles nyiladék bevágásával. A nyiladék egyik oldalfalára az áldozatok nevét vésik föl, másik oldalán pedig kialakítanának egy látogatói folyosót, ahonnan egy üvegfalon keresztül lehet majd rálátni a neveket mutató emlékfalra. A nyílás azt a sebet jelképezi, amelyet a véres merényletek Norvégiában hátrahagytak.

A földnyelvből kivágott részből és környékbeli fákból épülhet fel a másik emlékhely Oslo kormányzati negyedében. A két emlékmű a tervek szerint legkésőbb 2015 végére elkészül. A tervek képei itt érhetőek el.

Az EFE spanyol hírügynökség szerint egy harmadik emlékmű is felépülhet Oslo belvárosában, ennek részletei azonban egyelőre nem ismertek.

Az 1970-es születésű, Stockholmban élő Jonas Dahlberg elsősorban videoinstallációiról ismert, de foglalkozott szobrászattal, fotózással és könyves projektekkel is.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.