2014. február. 24. 13:14 MTI Utolsó frissítés: 2014. február. 24. 13:13 Világ

Egyre elviselhetetlenebb a szmog Pekingben

Légzőszervi megbetegedések panaszával lepték el az emberek a kórházakat, a hatóságok az iskolákban minden szabadtéri tevékenységet felfüggesztettek, a lakosságot maszk viselésére és a tömegközlekedés használatára bíztatták.

Hétfőn, csakúgy mint a hétvégén, a harmadik fokozatú, narancsszínű szmogriadó volt érvényben, mert a levegőben köbméterenként található 2,5 mikron nagyságú, egészségre különösen veszélyes finom porszemcsék mennyisége (PM2,5) tartósan 250 mikrogramm felett volt. A belvárosban a PM2,5 rendszeresen megközelíti a 400 mikrogrammot. A fővárosi önkormányzat még pénteken 36 vállalatot utasított a termelés leállítására, és további 75 esetben szólított fel a termelés csökkentésére. Egy új metróvonal építését is ideiglenesen leállították, több építkezéssel együtt. A levegőszennyezettség súlyosságát kifejező négyfokozatú skálán a negyedik, a vörös a legerősebb, annak bejelentéséhez három egymást követő napon át tartó súlyos szennyezettséget kell mérni, ami hivatalosan 300 és 400 közötti PM2,5 értéket jelent.

A vörös jelzés esetén azonnal forgalomkorlátozást kell bevezetni, a páros és páratlan rendszámokkal rendelkező járműveket csak váltott napokon engedik az utakra, az iskolai oktatást is felfüggesztik, az ipari üzemeket bezárják vagy csökkentett termelésre kötelezik.

A pekingi autóutak forgalmán egyelőre nem érződik, hogy a felhívásnak számottevő autótulajdonos eleget tett volna, viszont láthatóan az átlagnál többen védekeznek arcmaszkokkal. A szürke áttetsző vagy átláthatatlan levegő köhögésre ingerli az embereket, irritálja a nyálkahártyát, még a lakáson belül is csípi a szemet. A háztartásokban elterjedt levegőtisztító berendezések és a cserélhető szűrővel rendelkező arcmaszkok filterei rövid időn belül eltömődnek.

A kínai fővárost körülvevő térségben sem sokkal jobb a helyzet. Az északi Tiencsin városban, Hopej és Santung tartomány egyes részeiről ugyancsak sűrű szmogot jelentettek, s az előrejelzés szerint legalább három napig nem várható olyan légmozgás, amely elfújná a port. Csütörtökre hidegfrontot jósolnak, ami várhatóan enyhít a helyzeten.

Az északi Sanhszi tartományban az elavult technológiákkal üzemelő gyárak termelését leállították, Hopejben néhány különösen szennyező acélgyárnak kellett a kibocsátást visszafognia. A tartomány székhelyén, a hírhedten rossz levegőjű Sicsiacsuangban a forgalomban lévő autók egyötödét leparancsolták az utakról, s ugyanezt tették Tiencsinben is vasárnap.

Tiencsinben hétfőn jelentették be, hogy 12 ezer elektromos meghajtású jármű forgalomba helyezéséről döntöttek, elsősorban a tömegközlekedésben és a logisztikai, szállítási ágazatban. A környezetvédelmi tárca már közölte, hogy 12 ellenőrző csoportot küld szét abból a célból, hogy megvizsgálják a rendelkezések betartását. A "zöldkommandó" elsődleges feladata az északi régióban az acél-, a cement- és az építőipar üzemeinek, illetve a nagy építkezések ellenőrzése lesz.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. április. 11. 19:00

„A verseim nem én vagyok: az vagyok én, amit itt irok” – máig sokkolóan hat József Attila kevésbé ismert arca

Évtizedekig elzárva tartották a nagyközönség elől, majd amikor szóba került a nyilvánosságra hozatala, mind az irodalmárok, mind a pszichológusok tiltakozni kezdtek ellene. Nemcsak azért, mert a szocialista erkölcsbe ütközött, hanem attól is tartottak, hogy a megjelentetése lejáratná a pszichoanalízis módszerét, valamint összetörné az olvasókban élő, kultikus József Attila-képet. A Szabad-ötletek jegyzékének idei újrakiadása és a József Attila pszichoanalízisét feldolgozó, ezen a héten mozikba kerülő új film, a Reménytelenül egyaránt a közönség nem szűnő érdeklődését mutatja a téma iránt. A ma 120 éves József Attiláról, a költőről és a magánemberről, továbbá a Szabad-ötletek jegyzékének publikálását övező vitákról kérdeztük az első kiadást tető alá hozó Tverdota György irodalomtörténészt, a József Attila Társaság elnökét, az életmű egyik legavatottabb ismerőjét.