engyelország minden erővel támogatja az ukrán szabadságmozgalmat
Sárga-kék ukrán nemzeti zászlók a lengyel újságok címoldalain, lengyel otthonok ablakaiban és autókon, ukrán nemzeti színekkel megvilágított varsói kultúrpalota, spontán szolidaritási nagygyűlések, gyertyagyújtás Varsóban és más lengyel városokban az ukrán képviseletek előtt, gyógyszer- és pénzgyűjtés a kijevi harcok sebesültjeinek, vezető szerep a diplomáciai erőfeszítésekben: Lengyelország sokféleképpen fejezi ki együttérzését, rokonszenvét - és nem csak az utóbbi hetekben - keleti szomszédja iránt.
A varsói ukrán nagykövetség előtt égő mécsesekből nagy szívet raktak ki, Gdanskban több százan vettek részt a szolidaritási nagygyűlésen az 1970-ben a hadsereg által agyonlőtt sztrájkoló hajógyári munkások emlékműve előtt, elhelyezték a kijevi Majdan első három áldozatának fényképét és mécseseket gyújtottak az összes áldozat emlékére.
"Hány finn, francia, angol vagy német menne ki az utcára hóban-fagyban, lőfegyverekkel farkasszemet nézve? Hányan tartanának ki három hónapig, magatartásukkal bizonyítva, hogy Európához akarnak tartozni? Van-e még egy nép ma Európában, amely hajlandó lenne ekkora árat fizetni a szabadságáért?" – tette fel a kérdést Donald Tusk miniszterelnök egy televíziós interjúban.
Ukrajna közeledése az Európai Unióhoz Varsónak szívügye, de alapvető érdeke is. A független Ukrajna létezésének – amely egyfajta ütközőövezet a történelmi gyanakvással nézett, Lengyelország négyszeri felosztásában részes Oroszország felé – Varsó szempontjából stratégiai fontossága van. Noha a lengyelek és ukránok múltjában sok a mély történelmi seb, de még több, ami összeköti őket: a mai Nyugat-Ukrajna valaha Lengyelország része volt, ma is több százezer lengyel él ott. Lemberg (Lviv) a lengyelek számára az, ami a magyaroknak Kolozsvár, Wroclaw lakosságának jelentős része a ma Ukrajnához tartozó galíciai városból származik.
Lengyelország vezető szerepre törekszik az EU keleti politikájában. Lengyel-svéd kezdeményezésre hívták életre az EU keleti partnerségi programját, amelynek Ukrajna kulcsfontosságú szereplője. Varsó rendkívüli erőfeszítéseket tett azért, hogy Ukrajna és az unió között létrejöjjön az - egyelőre - meghiúsult társulási és szabadkereskedelmi megállapodás.
"Ukrajna az egyike azon kisszámú ügyeknek, amelyben a lengyel pártok között teljes egyetértés van" – mondta Aleksander Kwasniewski volt lengyel elnök, aki még a tavaly novemberi vilniusi keleti partnerségi csúcstalálkozó előtt 18 hónapon keresztül, Pat Coxszal, az Európai Parlament egykori elnökével együtt, az EP különmegbízottjaként tucatnyi alkalommal utazott Kijevbe, hogy kieszközölje a bebörtönzött Julija Timosenko volt miniszterelnök szabadon bocsátását. Ugyancsak ő volt az, aki már a 2004-es kijevi narancsos forradalom idején felkereste a Majdanon tüntetőket – akikhez akkor több száz lengyel fiatal is csatlakozott -, és közvetített a kormány és az ellenzék között.
Lengyel politikusok – kormánypártiak és ellenzékiek egyaránt – az elmúlt hónapokban gyakran feltűntek Kijevben. Jaroslaw Kaczynski, az ellenzéki Jog és Igazságosság elnöke, akit hazájában inkább "euroszkeptikusként" ismernek, Vitalij Klicsko ukrán ellenzéki vezető oldalán Kijevben szenvedélyesen érvelt az európai integráció és annak előnyei mellett.
Hanna Gronkiewicz-Waltz varsói főpolgármester bejelentette, hogy a lengyel fővárosban hamarosan megnyitják az ukrán állampolgárok információs központját. Folytatódik a pénzgyűjtés országszerte. A Caritas Polska egy megadott telefonszámra várja az SMS-eket, amelyekkel az ukránokat lehet támogatni, és több emberbaráti szervezet is gyűjti a pénzt.
A lengyel kórházakban a kijevi harcok több tucat sebesültjét ápolják. Radoslaw Sikorski külügyminiszter, miután a német és francia külügyminiszterrel együtt pénteken kiharcolta a megállapodást az ukrán ellenzék és Viktor Janukovics elnök között, a kormánygépen hazatérve több ukrán sebesültet vitt magával, akiket lengyel kórházakban gyógyítanak.
A krakkói katonai kórház is fogad kijevi harcokban megsebesült ukrán ellenzéki aktivistákat. Katonai repülőgéppel hozták őket a Krakkó melletti balicei repülőtérre, ahol már mentőautók vártak rájuk. Szombati adatok szerint már 34 ukrán sérültet ápoltak lengyel kórházakban, de újabbakat is várnak. A lengyel nemzetvédelmi tárca közlése szerint 350 kórházi helyet tudnak biztosítani az ukrajnai sérültek számára.
Egy segélyszervezet, a Nemzetközi Segítség Lengyel Központja pénteken úgy döntött, hogy mentőcsapatot küld Kijevbe. A kijevi harcok sebesültjeinek gyógykezelésében fognak segédkezni. Ingyenes segítséget ajánlott fel a kijevi harcok sebesültjeinek a Lengyel Magánkórházak Társasága is. A külföldiekkel foglalkozó lengyel hivatal utasította irodáit az egész országban, hogy igyekezzenek kedvezően elbírálni azoknak az ukrán állampolgároknak a folyamodványait, akiknek lejárt a vízumuk, de az ukrajnai fejlemények miatt félnek visszatérni hazájukba.
Lengyelország felkészült a "fekete forgatókönyvre" is, arra az eshetőségre, ha az ukrajnai események súlyos fordulatot vennének. Jelenleg mintegy 400 ezer ukrán tartózkodik az országban, akik a konfliktus elmérgesedése esetén menedékjogért folyamodnának, és valószínűleg családjaikat is maguk után hoznák. Donald Tusk miniszterelnök az ukrán határ közelében fekvő Rzeszówban szemlét tartva közölte: Lengyelország felkészült egy esetleges nagy menekülthullám érkezésére is. Ez idáig szerencsére ez elmaradt, mindössze néhány tucat ukrán menekült érkezett az országba.