Észak-Korea visszautasította az ENSZ-jelentést
Határozottan elutasította, hazugságnak és koholmánynak nevezte szombaton az észak-koreai külügyminisztérium az ország emberi jogi helyzetéről szóló ENSZ-jelentést, amely szerint a phenjani vezetés kínzásokat, éheztetéseket és kivégzéseket rendelt el a távol-keleti országban.
Az elmúlt napokban hozta nyilvánosságra az ENSZ Észak-Koreáról szóló jelentését, amiben brutális körülményekről számoltak be a megkérdezettek. A Genfben kiadott jelentés szerint Észak-Korea vezetése módszeres kínzást, éheztetést és kivégzéseket rendelt el az országban, és a politikai foglyok kivégzése az utóbbi öt évtizedben elérhette a népirtás szintjét. Michael Kirby, a testület elnöke elmondta: az elkövetett bűnök a második világháború alatt a nácik által elkövetett gaztettekre emlékeztetnek.
Az észak-koreai külügyminisztérium úgy fogalmazott közleményében, hogy az ENSZ-jelentés nem felel meg a valóságnak, és az Észak-Koreával ellenséges erők, illetve az országból elmenekült bűnözők hazugságaira és koholmányaira épül.
A bizottság felszólította az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy terjessze az ügyet a Nemzetközi Büntetőbíróság elé, hogy felelősségre vonja a bűnösöket. A bizottság levélben tájékoztatta minderről Kim Dzsong Un észak-koreai vezetőt, akit arra figyelmeztetett, hogy "valószínűleg ő maga is" felelősségre vonható.
A testület 2013 márciusában kezdte meg munkáját az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának égisze alatt, s a beszámoló észak-koreai menekültek - többek között politikai fogolytáborok korábbi őreinek - tanúvallomásán alapul.