2014. február. 18. 16:53 MTI Utolsó frissítés: 2014. február. 18. 16:51 Világ

56 gyerek rekedt egy kihallgatóközpontban - az ENSZ riadóztat

A szíriai Homszban található központban harmincnégy 15 és 18 év közötti fiú, tizenkét fiatalkorú lány és tíz 15 év alatti kisfiú tartózkodik. Azonnali elengedésüket követeli az UNICEF. Egy kíséret nélküli, hétéves kislány is a foglyok között van.

Ötvenhat gyermek azonnali elengedését kérte a szíriai Homsz városából az ENSZ Gyermekalapja, az UNICEF kedden. A kiskorúak egy a szíriai hatóságok által a felkelők kihallgatására létrehozott központban rekedtek.

A homszi al-Andalúz nevű központban harmincnégy 15 és 18 év közötti fiú, tizenkét fiatalkorú lány és tíz 15 év alatti kisfiú tartózkodik - mondta Marixie Mercado, az UNICEF egyik szóvivője.

A 15 év alatti gyermekeket és a lányok többségét a családjukkal együtt tartják a központban, ahol a férfi családtagokat továbbra is kihallgatják - magyarázta a szóvivő. A kiskorúak között ketten vannak kíséret nélkül: egy hétéves kislány, akinek a rokonai jelenleg Homszban vannak, és egy kamasz fiú, akinek a szülei Libanonba menekültek, és rokonai maradtak a szíriai városban.

Február hetedike óta 1417 embert sikerült kimenekíteni Homsz belvárosából az ENSZ égisze alatt a szíriai felkelők és a kormányerők között létrejött megegyezés keretében. A városból kimenekítettek közül több tucat sorköteles korú férfit azonban azonnal elfogtak a kormánycsapatok, és szigorú ellenőrzés alá vetik őket. Egy héttel később az ENSZ egyik magas rangú tisztségviselője közölte, hogy felfüggesztették a mentőakciót, amíg nem tisztázódik a kihallgatás alá vont menekültek sorsa.

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) múlt pénteken közölte, hogy mintegy 2500 embert kellene még kimenekíteni Homsz óvárosából, amelyet több mint másfél éve tart ostrom alatt a Bassár el-Aszad szíriai elnök vezette hadsereg.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.