2014. február. 17. 16:57 MTI Utolsó frissítés: 2014. február. 17. 16:56 Világ

Tusk vitára hívta Kaczynskit, aki nem feltétlenül lenne ebben benne

Donald Tusk lengyel miniszterelnök nyilvános vitára hívta ki Jaroslaw Kaczynskit, a legnagyobb ellenzéki párt elnökét, volt miniszterelnököt, aki azonban csak saját feltételei mellett hajlandó vitázni.

A Kaczynski vezette nemzeti konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) párt, amely hosszabb ideje vezeti a közvélemény-kutatásokat Tusk kormányzó pártjával, a jobbközép liberális Polgári Platformmal (PO) szemben, szombaton tartotta programadó kongresszusát. Ezen nyilvánosságra hozta 160 oldalas programját, tekintettel arra, hogy idén májustól 2015 őszéig, az európai parlamenti választásoktól a lengyel parlamenti választásokig bezárólag több választást is tartanak Lengyelországban.

Tusk azért szeretne nyilvános vitát folytatni legfőbb politikai ellenfelével, hogy tisztázzák a PiS programjának szerinte vitatott elemeit. Ilyen az ellenzéki párt programjának az a pontja, amely szerint - a demográfiai helyzet javítása érdekében - a GDP 4 százalékát kellene fordítani családpolitikára. Az ellenzéki párt azt ígéri, hogy kormányra jutva havi 500 zloty (37 500 forint) családi pótlékot ad minden második és további születendő gyermek után 18 éves korig bezárólag.

Tusk vasárnapi nyilatkozatában kétségét fejezte ki e program költségvetési vonzatai miatt, és arra kérte Kaczynskit, ha ismeri azokat a forrásokat, amelyekből az ígéret megvalósítható, tárja a nyilvánosság elé. Jelezte, szeretné, ha a vita az állami televízióban zajlana, egyúttal azzal vádolta ellenfelét, hogy a 2007-es parlamenti választások előtt tartott ilyen vitájuk óta következetesen kerüli, hogy nyilvános polémiát folytasson vele. Kaczynski hétfői sajtóértekezletén reagált Tusk ajánlatára. Bejelentette, hogy hajlandó kiállni  nyilvános vitára, mindjárt időpontot és témát is javasolva: március 3-án vitázzanak az Orvosi Társaság Székházában a lengyel egészségügyről.

"Elfogadtuk programunkat, az egyedüli párt vagyunk, amelynek választási programja van" - mondta Kaczynski. "Hívom egy vitára az egészségügyről, érdemi vitára, amelyben nem a petrezselyem áráról vagy a 20 évvel ezelőtti eseményekről fogunk beszélni" - tette hozzá.

A PiS programjában hangsúlyozzák: Lengyelország nemzetközi helyzetének megerősítéséhez arra van szükség, hogy az ország regionális vezető pozícióban legyen. Azokra az elvekre hivatkoznak, amelyek az egyesült Európa eszméjének kezdeteinél fontosak voltak. Ellenzik a "kulturális egységesítést" és "egy országnak a többi feletti hegemóniáját" Európában.

Zbigniew Kuzmiuk PiS-képviselő a programot ismertetve többször is az Orbán-kormány példájára hivatkozott, amelyet szavai szerint a párt mintának tekint. "Sok megoldásukat követni akarjuk" - hangsúlyozta. Magyar mintára megadóztatnák a bankokat és a multinacionális vállalatokat, csökkentenék (19-ről 15 százalékra) azoknak a vállalkozásoknak a társasági adóját, amelyek éves forgalma nem haladja meg a 8 millió zlotyt (kb. 600 millió forint), és nagy hangsúlyt helyeznének a családok támogatására, a kedvezőtlen demográfiai tendenciák megállítására.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.