2014. február. 05. 15:17 MTI Utolsó frissítés: 2014. február. 05. 15:17 Világ

Hét év jár a bahreini király megsértéséért

A bahreini uralkodó hivatalosan is elfogadta azt a jogszabályt, amelynek értelmében a jövőben akár hét évig terjedő börtönbüntetés és tízezer dináros (hatmillió forintos) pénzbírság is kiszabható lesz a király megsértéséért.

A Hamad bin Isza al-Kalifa sejk által elfogadott törvény rávilágít a Perzsa-öböl menti államok érzékenységére az uralkodócsaládok elleni bírálatokkal és az ellenzéki véleményen lévőkkel szemben. Kuvaiti és katari bíróságok számos esetben sújtották letöltendő börtönbüntetéssel a királyt sértegető állampolgárokat az elmúlt években.

A bahreini állami hírügynökség arról számolt be, hogy a retorzió mindazokra vonatkozik majd, akik nyilvánosan megsértik Bahrein királyát, zászlaját vagy nemzeti jelképeit.

A jogszabály már a szigorítás előtt is lehetővé tette a letöltendő szabadságvesztést a fenti esetekben, azonban nem határozta meg pontosan a kiszabható büntetés mértékét. A korábbi szabályozás alapján a tíz naptól három évig terjedő börtönbüntetés volt a leggyakoribb ítélet. Egy helyi ügyvéd szerint az új szabály értelmében az elkövetők egytől hét évig terjedő szabadságvesztéssel lesznek büntethetőek a jövőben.

Az Egyesült Államok ötödik hadiflottájának otthont adó Bahreint az utóbbi három évben világszerte széles körben bírálták az emberi jogok megsértéséért. Az al-Kalifa család szunnita dinasztiája által uralt pici Öböl menti királyságban 2011 februárja óta követeli a síita többség az alkotmányos monarchia bevezetését, azt állítván, hogy "szisztematikus diszkrimináció" sújtja őket: egyebek közt nem kerülhetnek vezető politikai és biztonsági tisztségekbe. A tüntetések több alkalommal is erőszakba torkollottak és számos halálos áldozatot követeltek.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.