Időzített bomba lehet Sanghaj
Sanghaj lakosságának növekedése komolyan veszélyezteti a kelet-kínai metropolisz környezetének fenntarthatóságát – derül ki egy friss jelentésből.
A 24 milliós Sanghaj 2008 és 2012 közötti gazdasági statisztikái rendkívüli fejlődési ütemre mutatnak rá, hatalmas beruházásokkal, gyors urbanizációval, a városi és a migráns lakosság számának növekedésével. Világváros jellege, gazdasági központ szerepe, az átlagosnál magasabb életszínvonala miatt a metropolisz mindig is kiemelt célpontja volt a belső migrációnak, és Kínán belül a legtöbb külföldi is itt él.
A lakosság növekedése ugyanakkor komoly mértékben károsítja a város környezetét, és megkérdőjelezi a gazdaság növekedésének fenntarthatóságát is.
Sosem látott mennyiségű jármű száguld az utakon és sok szennyező gyár működik Sanghajban, miközben a környezet védelmére fordított kiadások nem nőnek. 2012-ben a város bruttó hazai termékének (GDP) mindössze 2,8 százalékát fordította környezetvédelemre, amely a 2008-as értéknél is kevesebb.
Ha a város vezetői nem fordítanak több pénzt a környezeti problémák kezelésére, az hosszú távon katasztrófához vezethet – figyelmeztetnek a tanulmányban.
A dokumentum szerint a város levegője minden korábbinál szennyezettebb, az egészségre legártalmasabb, 2,5 mikrométernél kisebb átmérőjű úgynevezett finom porszemcsék aránya tavaly januárban és decemberben is rekordot döntött. A vizek szennyezettsége is egyre nagyobb problémát jelent: a folyók és tavak több mint fele veszélyes mértékben szennyezett, és a vizek környezetének talaja is mérgező anyagokkal teli.
A föld minőségén túl annak mennyiségével is gondok adódnak: a fokozódó mértékű beépítettség miatt a város mezőgazdasági termelőterülete évről évre két számjegyű mértékben csökken, 2012 végén mindössze 2 600 négyzetkilométert tett ki.