Felégettek minden hidat a berber oroszlán mögött
A rabati állatkertben zajló sikeres szaporítás ellenére sincs jelenleg valódi esély a berber oroszlán visszatérésére a természetbe szakértők szerint.
Az oroszlán vadon már kihalt alfajának decemberben öt példánya jött világra az állatparkban - közölte a Le Matin című marokkói lap.
Az intézmény stratégiai igazgatója a lapnak adott interjújában azonban úgy fogalmazott, szinte kizárt, hogy a berber oroszlánok újra megjelenjenek természetes élőhelyükön, az Atlasz-hegységben. Szalma Szliman szerint elsősorban azért, mert manapság lehetetlennek tűnik az oroszlánok ember által elpusztított életterének rehabilitálása. Eltűntek például azok a fajok, amelyekre a berber oroszlánok vadásztak, "és az egész biológiai lánc odavan" - mutatott rá.
A kölykök a park egy olyan programjának eredményeként születtek, amely a már eltűnt vagy a kihalástól fenyegetett fajok megmaradását szolgálja. Ilyen többek közt a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) által súlyosan veszélyeztetettnek tartott tarvarjú is.
A berber - más néven Atlasz- vagy núbiai - oroszlán a rabati állatkert jelképe, de Marokkó egészében csodálják. A faj utolsó vadon élő képviselőit 1922-ben látták Tubkalnál, az Atlasz-hegységben. Előzőleg az oroszlánvadászat népszerű sportjuk volt az európaiaknak.
Mivel a természetbe nem tudják visszatelepíteni az alfajt, a rabati állatkertben élő példányoknak az a sorsuk, hogy turistalátványosságként a park hírnevét növeljék. Az állatkert 2012-ben nyílt meg, azóta csaknem 1,5 millió látogatót fogadott.