2014. január. 10. 18:53 MTI Utolsó frissítés: 2014. január. 10. 18:52 Világ

Könnygáz, éles lőszer: ma sem volt nyugalom Egyiptomban

Pénteken is összecsaptak Egyiptomban a Muzulmán Testvériség hívei és a rendőrök, az erőszakban három ember meghalt – közölték biztonsági források.

A kormány két héttel ezelőtt terrorszervezetnek nyilvánította a Muzulmán Testvériséget. A szervezet hívei Alexandriában gumiabroncsokat és szemeteskukákat égettek, köveket hajítottak a rohamrendőrökre, akik könnygázt és gumilövedéket vetettek be a tömeg feloszlatására. Két demonstráló megsebesült, egy utcai árus pedig tisztázatlan körülmények között meghalt.

Egy névtelenül nyilatkozó egészségügyi tisztségviselő arról számolt be, hogy a Szuezben a rendőrök éles lőszerrel lőtték a tömeget. Két ember meghalt, heten megsebesültek.

A rendőrség legalább hetven embert őrizetbe vett, sok fegyvert és lőszert elkobzott.

A tüntetések az utóbbi hetekben a korábbinál erőszakosabbá váltak, múlt pénteken tizenhét civil halt meg.

Az iszlamisták az ország új alkotmányáról szóló január 14-15-i népszavazás ellen tiltakoznak most.

Az előző alkotmányt felfüggesztették, amikor a hadsereg júliusban megbuktatta az iszlamisták érdekeit képviselő Mohamed Murszi elnököt. A Muzulmán Testvériség már korábban bejelentette, hogy bojkottálja a tervezett népszavazást, és kampányt indít ellene.

Az egyiptomi kormány közvetve az ország legbefolyásosabb iszlamista szervezetét tette felelőssé az országban elszaporodott erőszakért. A Muzulmán Testvériséget már szeptemberben betiltotta egy kairói bíróság azzal a váddal, hogy fegyveres iszlamistákat képez ki és finanszíroz a Sínai-félszigeten.

A mozgalomnak gyakorlatilag a teljes vezetősége és több ezer aktivistája börtönben van, az ellenük folyó perekben tüntetők megölésével, hazaárulással és terrorizmussal vádolják őket, amiért akár halálbüntetés is kiszabható. Terrorszervezetté nyilvánítása még keményebb hatósági fellépést tesz lehetővé ellene.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.