2014. január. 08. 14:42 MTI Utolsó frissítés: 2014. január. 08. 15:53 Világ

Szíriában tűnt el a két svéd, Libanonban engedték el őket

Szabadon bocsátottak Libanonban két svéd újságírót, akiket 2013 novemberében raboltak el Szíriában - közölték szerdán diplomáciai források, illetve a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (CICR).

"Egy Szíriában eltűnt svéd újságírót hoztunk el szerdán a Libanon keleti részén fekvő Arsal városából bejrúti irodánkba, ahol a svéd nagykövet gondjaira bíztuk" - mondta Claire Kaplun, a CICR bejrúti illetékese. Libanoni diplomáciai források alapján egy másik újságírót még szombaton engedtek szabadon a közel-keleti országban.

Több svéd sajtóorgánum jelezte, hogy a túlnyomórészt az Egyesült Államokban tevékenykedő Niklas Hammarström szabadúszó fotósról és a Párizsban élő Magnus Falkehed független újságíróról van szó.

Egy diplomáciai forrás szerint a két férfi 2013 novemberében a Bekaa-völgyben fekvő Arsalból indulva titokban Szíriába utazott, hogy Kalamun régióban riportot készítsen, a visszaúton azonban mindketten eltűntek.

A svéd külügyminisztérium megerősítette az újságírók szabadon bocsátását, arról nem közöltek azonban adatokat, ki rabolta el őket, és hogyan sikerült kiszabadulniuk. Jessica Krasser Fremnell, a svéd rendőrség szóvivője mindazonáltal közölte, hogy a biztonsági erők szorosan együttműködtek más országok hatóságaival az újságírók kiszabadulásának érdekében.

A Szíriában elkövetett emberrablások többségéért a dzsihádista csoportokat teszik felelőssé, de a kormányzat által támogatott milíciák, bűnbandák és a nyugati államok által támogatott Szabad Szíriai Hadsereg felkelői szintén követnek el hasonló bűncselekményeket. Az emberrablások többsége nyár óta a felkelők által uralt területeken, különösen Szíria kaotikus északi és keleti részén történik, ahol megnőtt az al-Kaida nemzetközi terrorszervezethez erősen kötődő szervezetek befolyása.

A Riporterek Határok Nélkül nevű jogvédő szervezet 2013 decemberi jelentésében közölte, hogy a sajtó munkatársai számára jelenleg Szíria a világ legveszélyesebb országa.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.