2014. január. 08. 20:28 MTI Utolsó frissítés: 2014. január. 08. 20:29 Világ

Londoni zavargások: jogosan lőtték le a rendőrök Mark Duggant

Jogos volt a rendőri fegyverhasználat abban a 2011-es londoni incidensben, amikor lelőttek egy férfit, akiről úgy tudták, illegálisan fegyvert szerzett. Az eset nyomán hetekig tarató, fosztogatásba torkolló zavargások törtek ki Londonban.

Törvényesnek mondta ki a rendőri fegyverhasználatot szerdán az eljáró bíróság esküdtszéke annak a halálos végű incidensnek az ügyében, amely 2011 nyarán évtizedek óta nem tapasztalt hevességű zavargásokhoz vezetett Londonban és több más brit nagyvárosban.

A 29 éves Mark Duggant 2011. augusztus 4-én este lőtte agyon az észak-londoni Tottenham kerületben a Scotland Yard egyik fegyveres osztaga. Duggan egy taxiban utazott, amikor a rendőrök megállították és kiszállásra szólították fel, majd miután kiszállt, kétszer rálőttek. Duggan a helyszínen életét vesztette.

A rendőrök azért követték, mert olyan értesülésük volt, hogy Duggan nem sokkal korábban illegálisan fegyvert szerzett. A pisztolyt meg is találták, ám nem a halálos incidens közvetlen helyszínén, hanem attól hat méterre. Az akcióban részes rendőrök az eljárás során mindazonáltal azt mondták, hogy Duggan, miután kiszállt a taxiból, fenyegetőnek tűnő mozdulattal övtáskája felé kapott, mintha fegyvert akarna előrántani.

Az esküdtszék ennek alapján állapította meg szerdai végzésében, hogy a rendőri fegyverhasználat törvényes volt, noha az esküdtszéki határozatban is szerepel, hogy az incidens pillanatában Duggan kezében nem volt fegyver. Az áldozat egy londoni szervezett bűnözői banda tagja volt, és korábban eljárás folyt ellene gyilkossági kísérlet gyanújával.

Duggan lelövése után évtizedek óta példátlan, gyújtogatásokkal és fosztogatásokkal kísért zavargássorozat söpört végig a legnagyobb brit városokon, köztük Londonon. Londonban a náci Németország légiereje által Angliára zúdított hét évtizeddel korábbi bombazápor óta nem volt egyszerre annyi tűzvész, mint az összecsapások éjszakáin.

A zavargások után több mint háromezer embert állítottak bíróság elé országszerte, és egyes esetekben rendkívül súlyos ítéletek születtek. Egy vádlottat például, aki felgyújtott egy londoni bútoráruházat, gyújtogatásért és fosztogatásért 11 és fél év szabadságvesztésre ítéltek.

Az esküdtszéki végzés szerda esti kihirdetése után Mark Rowley, a Scotland Yard főparancsnok-helyettese az eljáró bíróság előtt megpróbált felolvasni egy nyilatkozatot, ám az összegyűlt dühös tömeg gyakorlatilag belefojtotta a szót.

Rowley - a tiltakozó tömeg ütemes "gyilkosok, gyilkosok" skandálása közepette - annyit el tudott mondani, hogy fegyveres bűnözők az elmúlt három és fél évben csak Londonban ötvennél több embert öltek meg, és a Scotland Yard fegyveres osztagai e fenyegetéssel szemben hivatottak fellépni.

Rowleyt nyilatkozata közben többször is a körülötte álló rendőröknek kellett megvédeniük a közvetlen közelébe nyomuló, folyamatosan kiabáló tömegtől.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.