2013. december. 29. 13:13 MTI Utolsó frissítés: 2013. december. 29. 13:15 Világ

Sanghajban fut a világ leghosszabb metróhálózata

Két új vonal vasárnapi megnyitásával a sanghaji lett a világ a világ leghosszabb metróhálózata, mely - csakúgy, mint az ország többi nagyvárosában - a jövőben is dinamikusan bővül majd.

A kelet-kínai metropolisz földalatti hálózata a délnyugati-északkeleti 12-es és az északnyugat-északkeleti 16-os vonalak átadásával immár összesen 567 kilométer hosszú. Sanghaj ezzel átvette a vezetést a dél-koreai fővárostól, Szöultól, amelynek metrója "csupán" 537 kilométeren szállítja az utasokat.

Az idén mindössze huszadik születésnapját ünneplő sanghaji metró jelenlegi 16 vonalán naponta mintegy hétmilliónyian közlekednek, tavaly egész évben összesen 2,3 milliárdnyi utast szállítottak a szerelvények. A városi kormány az évtized végére hat újabb vonal megnyitását tervezi, a hálózat teljes hossza ezzel 877 kilométerre nő majd. Számos vonal a város közigazgatási határain kívülre is kinyúlik majd, a szomszédos Csiangszu és Csöcsiang tartományokat a hálózatba kötve.

A sanghajinál is nagyratörőbbek a főváros metróbővítési tervei: a jelenleg 460 kilométeres hálózatát Peking az évtized közepére 660 kilométerre növeli majd. A tervek szerint a pekingi metró hossza 2020-ra meghaladhatja az ezer kilométert is, átvéve ezzel Sanghajtól az elsőséget. Harmadik az országon belül a délkelet-kínai Kuangtung tartomány fővárosa, Kuangcsou 236 kilométeres hálózatával, mely 2020-ra a tervek szerint 500 kilométerre növekszik majd.

A korábban bejelentett tervek szerint a hálózatok hossza 2015-re országos összesítésben háromezer kilométerre nőhet, a következő évtized elején pedig a 6800 kilométert is meghaladhatja majd.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.