2013. december. 18. 14:33 MTI Utolsó frissítés: 2013. december. 18. 14:50 Világ

Orbán bátorítani próbálta a török üzletembereket

Befektetőként és kereskedelmi partnerként hívott Magyarországra török üzletembereket Orbán Viktor Ankarában.

A török-magyar kapcsolatoknak nemcsak hosszú évtizedekre visszanyúló gyökerei vannak, hanem jövője is - hangoztatta Orbán Viktor miniszterelnök szerdán az Ankarában megrendezett török-magyar üzleti fórumon.

"Szeretném a török üzletembereket bátorítani, felhívni a figyelmüket, hogy befektetőként és kereskedelmi partnerként is jöjjenek Magyarországra, és ápolják a hagyományos török-magyar baráti kapcsolatokat" - mondta a több mint kétszáz török és magyar üzletember előtt, hivatalos törökországi látogatásán a kormányfő, jelezve egyúttal, hogy a most aláírt megállapodásokkal könnyítették a török üzletemberek vízumszerzését.

Orbán Viktor - aki mintegy 120 magyar üzletember kíséretében érkezett Törökországba - azért is ajánlotta Magyarországot a török üzletemberek figyelmébe, mert - mint mondta - Magyarországnak földrajzi szempontból meghatározó szerepe van a kelet-nyugati kereskedelemben, és "örömmel kínálja fel" kereskedelmi útvonalait a török befektetőknek. Megismételte továbbá azt az álláspontját, hogy a Magyarországot is magában foglaló Közép-Európa lesz a kontinens növekedési motorja a jövőben, így az unió gazdasági súlypontja keletebbre kerül majd. Kiemelte emellett a kiváló magyar mérnöki tudást is.

Beszédében hangsúlyozta, hogy Magyarország ma már egy egészen más ország, mint négy évvel ezelőtt, amikor a kockázati besorolása a nemzetközi pénzpiacokon rosszabb volt, mint Görögországé. Ez a korszak azonban lezárult - tette egyértelművé, megjegyezve, hogy 2010 őszén már Magyarország nem szorult a valutaalap kölcsöneire.

Törökország és az Európai Unió kapcsolatáról szólva a miniszterelnök úgy foglalt állást, hogy szerinte fel kell tenni a kérdést, hogy - az EU "folyamatos zsugorodására" miatt - kinek is az érdeke a török csatlakozás, Törökországé vagy lassan már inkább az unióé.

A magyar Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) honlapján elérhető adatok szerint a Magyarország és Törökország közötti kétoldalú áruforgalom 2012-ben mintegy 2,1 milliárd amerikai dollár volt. Ezt a két kormány 2020-ig 5 milliárd dollárra akarja növelni.

Magyarország elsősorban gépeket és elektromos berendezéseket, élőállatot (főként szarvasmarhát), műanyag árukat és járműveket exportál Törökországba. Tavaly a magyarországi közvetlen török tőkebefektetés hárommillió euró összegű volt. A magyar cégjegyzék szerint jelenleg 263 török részesedéssel működő vállalat tevékenykedik Magyarországon. Törökországban - az ankarai gazdasági minisztérium adatai szerint - tavaly év végén magyar tőkével 48 vállalat működött.

A HITA szerint a Törökországba irányuló magyar export növelésére elsősorban az infokommunikáció, a járműipar, a villamosenergia-termelés, a kőolaj- és a földgázszektor, a környezetvédelem, a műanyagipar, az egészségipar, az állattenyésztés és a takarmányozás terén van lehetőség.

Az üzleti fórum előtt Orbán Viktor megkoszorúzta Musztafa Kemal Atatürk, a Török Köztársaság megalapítója és első elnöke mauzóleumát a török fővárosban.

Hirdetés
hvg360 Németh András 2025. január. 12. 15:30

Minden irányba hajlítható, testmeleg plüssállat, ami eltűri, hogy szereted – hogyan lett a kutyából négylábú gyerek?

Egyre több az olyan kutyatulajdonos, aki úgy érzi, számára mindenkinél fontosabb négylábú barátja. A háziállatok, közülük is elsősorban a kutyák szerepe néhány évtized alatt gyökeresen megváltozott, a tudósok szerint eljött a háziasítás új hulláma. Mit mond el a magyar kutyákról és gazdáikról az ELTE etológiai tanszék felmérése, és milyen típusú kutyák kerülhetnek többségbe néhány évtizeden belül?