2013. december. 14. 15:58 MTI Utolsó frissítés: 2013. december. 14. 15:32 Világ

Négy tisztségviselő ellen indul eljárás az ukrán diáktüntetetés leverése miatt

Négy magas rangú tisztviselő ellen indított eljárást az ukrán főügyészség hatalommal való visszaélés gyanújával az egyetemisták kijevi tüntetésének november 30-ai brutális rendőri feloszlatása miatt.

Viktor Psonka főügyész szombati sajtótájékoztatóján közölte, hogy hatalommal való visszaéléssel gyanúsították meg Olekszandr Popovot, a kijevi elnöki adminisztráció vezetőjét, a fővárosi vezetés első emberét, Volodimir Szivkovicsot, a befolyásos hatalmi szervnek számító nemzetbiztonsági és védelmi tanács (SZNBO) helyettes vezetőjét, továbbá az akkori rendőrfőnököt, Valerij Korjakot, akit azóta felfüggesztettek hivatalából és helyettesét, Petro Fedcsukot.

A főügyész szavai szerint a vizsgálat során megállapították, hogy november 30-ra virradó éjjel a kijevi rendőrfőnök irodájában tartózkodott a főváros vezetője és a nemzetbiztonsági és védelmi tanács titkárhelyettese. Állítólag ők ketten gyakoroltak nyomást a kijevi rendőrség említett két vezetőjére, hogy alkalmazzanak erőszakot a Függetlenség terén tüntető diákokkal szemben.

Közölte, hogy a négy gyanúsított esetében hamarosan megállapítják az előzetes fogva tartásuk módját. Valószínűleg házi őrizetbe kerülnek.

Psonka kijelentette, hogy mindezekről tájékoztatta Viktor Janukovics elnököt, aki "hozzájárulását adta ahhoz is, hogy a gyanúsítottakat mentsék fel hivatali feladataik ellátása alól".

Az elnöki hivatal nem sokkal később közzétette, hogy Janukovics a főügyészség kérésére felfüggesztette hivatalából a főváros vezetőjét és az SZNBO titkárhelyettesét.

November 30-án hajnalban váratlanul rohamrendőrök rontottak a kijevi Függetlenség terén az ország európai integrációjáért békésen, jó hangulatban tüntető egyetemistákra. Gumibotokkal és tonfákkal ütötték, rugdosták, a földön vonszolták a menekülni próbáló fiatalokat. Az incidensben 35 diák sérült meg, sokukat őrizetbe vették. 

Az ellenzék egyik fő követelése a tüntetéseken alkalmazott erőszak felelőseinek megbüntetése. Előző nap, az ellenzék részvételével folytatott nemzeti kerekasztal-megbeszélésen Janukovics még arról tájékoztatta a jelenlévőket, hogy a november 30-i diáktüntetés brutális rohamrendőri szétoszlatásáért a vizsgálat eddigi eredménye szerint "közvetlenül három személy felelős". Ígértet tett arra, hogy megnevezi az illetőket, amint a nyomozás állása ezt lehetővé teszi. 

A helyi média ugyanakkor a szombati főügyészi bejelentést úgy kommentálta, hogy a kijeviek, főként az EU-párti tüntetők szemében rendkívül népszerűtlen városvezető, Popov és a kevéssé közismert titkárhelyettes, Szivkovics "nyakába varrják" a tüntetésen alkalmazott erőszakért a felelősséget.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.