Erdélyi zarándokokkal is összefutott Martonyi a Születés Templománál
Martonyi János külügyminiszter Izraelben és a Palesztin Hatóság területén tett látogatásának második, befejező napján a ciszjordániai Betlehemben átadta Magyarország adományát egy fogyatékkal élő gyermekeket nevelő iskolának és megtekintette a Születés Temploma tetőszerkezetének magyar segítséggel történő felújítását.
A magyar külügyminiszter kedd délelőtt ellátogatott a betlehemi al-Kader jótékonysági egyesület 1986-ban alapított, fogyatékkal élő vagy tanulási nehézségekkel küzdő gyermekeket nevelő óvodájába és általános iskolájába, ahol személyesen adott át néhány taneszközt és leleplezett egy adományozási táblát.
Magyarország rámalláhi képviseleti irodája a betlehemi tiszteletbeli konzul ajánlása alapján már 2010 óta kapcsolatban áll ezzel a civil kezdeményezésre létrejött intézménnyel, amelynek működését a mintegy havi harminc eurós (9 ezer forint) tandíj fedezi, de a családok egy része ezt nem tudja befizetni.
A 17 alkalmazottal, közülük 13 különleges képzettséggel rendelkező tanárt foglalkoztató, hiánypótló iskola munkáját komoly szakmai elismerés övezi, a tanítványok mintegy negyede később vissza tud térni a hagyományos iskolai rendszerbe. Az iskola fenntartását központi forrásból nem támogatják, de az elmúlt években többször kapott egyszeri külföldi segélyeket. Francia önkormányzati segítséggel kutat fúrtak, Kanada új tantermeket finanszírozott, egy holland civil szervezet pedig szakembereket küldött nyári táborukba.
Magyarország először 2011-ben segítette működésüket 10 ezer euró értékben az UNICEF-en keresztül, ezt a nemzetközi szervezet további saját forrással egészített ki. Karácsonykor Magyarországnak köszönhetően ajándék csomagokat osztanak a tanulóknak, és az idei 10 ezer eurós magyar (Nemzetközi Fejlesztési Együttműködés (NEFE)) adományból segédeszközökhöz, iskolabútorokhoz jutottak, valamint kifizették a tanárok elmaradt bérét.
A fenntartó alapítvány nagy elismeréssel szólt a magyarországi segítség folyamatosságáról. Magyarország az al-Kader iskola mellett 2012-ben egy Betlehem környéki beduin település iskoláit is felszerelte.
Martonyi János ezután megtekintette a Születés Templománál folyó építkezést, ahol történetesen egy erdélyi zarándokcsoporttal is találkozott, akikkel köszöntötték egymást.
Az ezerötszáz éve emelt templom több mint ötszáz éves tetőszerkezetének felújítására 2010-ben létrehozott nemzetközi segélyalapba elsőként hazánk helyezte el százezer eurós hozzájárulását. Azóta csatlakozott a projekthez Franciaország, Görögország, a Vatikán, valamint magánszemélyek is.
A felújítási tanulmány elkészülte után egy nemzetközi pályázaton egy olasz konzorcium nyerte el a kivitelezés jogát, és a múlt hónapban megkezdődhettek a több mint kétmillió dollárba (négyszázmillió forint) kerülő munkálatok. A Palesztin Hatóság képviseletében egy magyar egyetemen végzett mérnök felügyeli az építkezést. A templom tetőszerkezetét a 15. század végén egyszer már felújították: több európai országból, Angliából, Burgundiából és Velencéből is érkeztek középkori mesteremberek és építőanyagok.
A betlehemi Születés Temploma és a betlehemi zarándok út volt első palesztin helyszín, amelyet az UNESCO tavaly felvett a világörökségi listájára.