"Tengerbe vetnék" Szíria vegyifegyvereit
A tengeren semmisítenék meg Szíria vegyifegyverkészletét, legalábbis ezt fontolgatja az Egyesült Államok. Korábban több ország elutasította, hogy az ő területén történjen a vegyi fegyverek felszámolása.
Az Egyesült Államok fontolóra vette, hogy a tengeren semmisítenék meg a szíriai vegyi fegyverek egyes alkotóelemeit. Erről számolt be internetes kiadásában helyi idő szerint kedden a The New York Times.
Az újság amerikai kormányzati tisztviselőkre hivatkozva arról írt, hogy Washington olyan terveket vizsgál, amelyek szerint a szóban forgó fegyverekhez szükséges vegyi anyagokat egy hajóra szállítanák. A megsemmisítés ezután történne a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) felügyeletével.
A már bevetésre kész fegyvereket ettől elkülönítve semmisítenék meg - közölték a források.
Több ország - a múlt hét végén Albánia - már elutasította, hogy mindez területükön történjen. Legutóbb a német kormány közölte, hogy kész közreműködni a szíriai vegyi fegyverek megsemmisítésében, de ahhoz nem járul hozzá, hogy a fegyvereket Németországba hozzák.
Az OPCW a múlt héten hagyta jóvá a szíriai vegyi fegyverek megsemmisítésének részletes tervét, de egyelőre nem lehet tudni, hogy melyik országban lesz ennek a helyszíne.
A szervezet egy név nélkül nyilatkozó forrása még a tiranai elutasítás bejelentése előtt azt mondta, hogy Washingtonnak van tartalék jelöltje. Albánia mellett korábban Belgium és Franciaország is felmerült lehetséges helyszínként.
Az OPCW közleménye szerint 2014. február 5-ig el kell szállítani Szíriából és "a lehető legbiztonságosabb, leggyorsabb módon" meg kell semmisíteni az országban összegyűjtött 1300 tonna szarint, mustárgázt és egyéb mérgező anyagot, kivéve az izopropanolt, amely a szarin egyik fő alkotóeleme, és ezt magában Szíriában semlegesítenék. Ezek közül a legveszélyesebb anyagokat már december 31-ig el kell elszállítani az országból.
A szíriai hatalom által bejelentett vegyifegyver-gyártó létesítményeket december 15. és 2014. március 15. között kell felszámolni. A legveszélyesebb anyagokat 2014 áprilisáig, a többit pedig az év június 30-ig kell megsemmisíteni - olvasható a közleményben.