2013. november. 11. 14:08 MTI Utolsó frissítés: 2013. november. 11. 14:06 Világ

Életfogytiglant kaptak első fokon a reptéri merénylők Moszkvában

Első fokon életfogytiglani szabadságvesztésre ítéltek hétfőn három észak-kaukázusi férfit, mert a vád szerint részt vett a Moszkva környéki Domogyedovó repülőterén 2011 januárjában elkövetett merényletben.

A bíróság négy vádlott ügyében hozott döntést, valamennyiüket bűnösnek mondták ki a merénylet előkészítésében, az öngyilkos merénylő helyszínre szállításában és szervezett bűnözői csoportban való részvételben.    

A per negyedik vádlottja, Ahmed Jevlojev 10 évet kapott. A fiatal férfi annak a Magomed Jevlojevnek a testvére, aki a vizsgálat szerint a domogyedovói nemzetközi repülőtér csarnokában elkövette az öngyilkos merényletet. Ahmed azt állította a bíróságon, hogy semmit sem tudott a robbantás előkészületeiről.

A testület arra kötelezte a vádlottakat, hogy térítsék meg a velük szemben támasztott több mint 30 millió rubeles (körülbelül 210 millió forint) kárigényt is. A védelem szerint a vád nem bizonyított és azt kérte, hogy a kártérítési ügyet külön, polgári peres eljárásban tárgyalja a bíróság.

2011. január 24-én a Moszkva közelében lévő Domogyedovó nemzetközi repülőterének érkezési utascsarnokában a merénylő 5 kilogramm trotil hatóerejének megfelelő robbanószerből készített pokolgépet hozott működésbe. A halottak és a sérültek között orosz és külföldi állampolgárok is voltak. Az elkövető, Magomed Jevlojev egy Aszlan Bjutukajev nevű férfi fegyveres csoportjához tartozott, ami a Doku Umarov által 2007-ben kikiáltott Kaukázusi Emirátus nevű illegális szervezet részeként működik az Észak-Kaukázusban.

A Moszkvai területi bíróság több mint egy éve kezdte meg a zárt tárgyalást a domogyedovói merénylet ügyében. A terrorcselekmény megrendelőit eddig nem sikerült kézre keríteni.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.