2013. október. 31. 13:54 MTI Utolsó frissítés: 2013. október. 31. 14:58 Világ

Zsidó temetőben nyugszik a Gestapo egykori vezetője

Heinrich Müller, a Gestapo egykori vezetője és a zsidóság módszeres megsemmisítésének egyik legfőbb felelőse 1945 óta egy berlini zsidó temetőben nyugszik – írta egy történészprofesszorra hivatkozva a Bild című német lap.

A második világháború végén nyomtalanul eltűnt náci vezetőről Johannes Tuchel professzor, a Német Ellenállás Emlékhelye alapítvány vezetője archív dokumentumokra hivatkozva elmondta: Müller nem érte meg a háború végét, holttestét 1945-ben a berlini Mitte városnegyed zsidó temetőjében helyezték egy tömegsírba.

A felfedezés, 68 évvel az Adolf Hitler vezette Harmadik Birodalom bukása után a második világháború utáni történelem egyik legnagyobb rejtélyére ad magyarázatot. A német szövetségi hírszerző szolgálat (BND) eddig biztos volt abban, hogy 1949 telén Müller Karlovy Varyban, az akkori Csehszlovákiában tartózkodott. 

"A titkosszolgálatok teljesen hibás nyomra bukkantak. 1945 augusztusában Müller holttestét egy ideiglenes sírhelyen találta meg egy kommandó az egykori birodalmi légiközlekedési minisztérium közelében" – mondta Tuchel. 

A korabeli dokumentumok szerint egyértelműen azonosítani lehetett a náci vezetőt. Müller tábornoki egyenruhát viselt, és kabátja egyik belső zsebében megtalálták fényképes szolgálati igazolványát – idézte a professzort a Bild. Az ideiglenes sírból Müller holttestét áthelyezték a Mitte negyedben lévő zsidó temető tömegsírjába, amit egyebek között a mittei polgármesteri hivatal egy dokumentuma is igazol. 

Dieter Graumannt, a Németországi Zsidók Központi Tanácsának elnökét sokkolta a felfedezés. "Az, hogy az egyik legkegyetlenebb náci éppen egy zsidó temetőben legyen eltemetve, ízléstelen szörnyűség. Ez durván meggyalázza az áldozatok emlékét" – mondta.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.