Botrány: megvesztegette az egyiptomi főrégészt a NatGeo?
Nyomoznak a National Geographic után az Egyesült Államokban, mert a társaság állítólag megvesztegette a volt egyiptomi főrégészt, hogy kizárólagos közlési jogot kapjon az egyiptomi régészeti leletekhez.
Egy évtizeden át, egészen 2011-es bukásáig Záhi Havvász egyiptomi régiségügyi miniszter "exkluzív" hozzáférést biztosított a National Geographicnak az egyiptomi emlékekhez, többek között Tutanhamon kincseihez, ám a Vocativ hírportál értesülései szerint Havvász "tiszteletdíja" 80 és 200 ezer dollár között mozgott évente, ez pedig az amerikai törvények szerint kimeríti a megvesztegetés fogalmát – számol be a Múlt-Kor történelmi portál.
Az amerikai igazságügyi minisztérium sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudta a nyomozás megindulásáról szóló sajtóértesüléseket. A National Geographic Society szóvivője közölte, hogy a törvényeket betartva jártak el, míg Havvász annyit mondott a Vocativnak: "Senki nem tud megvesztegetni. Én vagyok a leghíresebb egyiptológus." Záhi Havvász egyébként az Egyiptom területén talált régészeti leletekhez való feltétlen ragaszkodásáról volt híres, vagyis hogy nem engedte a kincseket külföldi országok múzeumaiba elvinni.
Havvász hivatali ideje alatt többször keveredett korrupciós vádakba, de támadták a Hoszni Mubarak volt egyiptomi diktátorhoz fűződő szoros kapcsolata miatt is, és mert közreműködött az egyiptomi földművelés bölcsőjének tartott régió területét veszélyeztető építkezések engedélyezésében.
A brit The Independent brit lap szerint a nyomozás az úgynevezett külföldi korrupt gyakorlatokat tiltó 1977-es törvény (Foreign Corrupt Practices Act, FCPA) miatt a National Geographicnak okozhat kellemetlen perceket.