Szombat este kiderül, mit akarnak a csehek
Rendben, problémák nélkül zajlott le az előre hozott választás első napja Csehországban. Zavaró eseményekről az urnák zárásáig nem érkezett jelentés.
Hivatalos adatok a választói részvételről nem állnak rendelkezésre. Különböző becslések szerint az első napon a több mint nyolcmillió bejegyzett választó mintegy 50-55 százaléka adta le szavazatát.
A választás szombaton folytatódik, a szavazóhelyiségek reggel nyolc és délután két óra között lesznek nyitva. A tapasztalatok szerint szombaton már jóval kevesebben mennek el szavazni, mint az első napon. A választások eredménye a szombat esti órákban várható.
A vezető politikusok - köztük Milos Zeman államfő, Jirí Rusnok kormányfő és Bohuslav Sobotka, a voksolás várható győztese, a Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) elnöke - szinte kivétel nélkül már pénteken leadták szavazatukat.
"Optimista vagyok. Azzal számolok, hogy az emberek stabil és dolgos parlamentet választanak" - mondta Rusnok újságíróknak, miután Brüsszelből visszatérve Prágában késő este leadta szavazatát.
"Annak adok kormányalakítási megbízatást, akit a választás győztese fog javasolni, akár a párt elnöke lesz, akár nem" - válaszolta egy újságírói kérdésre Zeman. A prágai sajtóban ugyanis olyan találgatások jelentek meg, hogy a CSSD győzelme esetén az államfő nem a pártelnök Sobotkát - akivel vitái vannak -, hanem inkább pártfogoltját, Michal Hasek alelnököt, dél-morvaországi elöljárót szeretné megbízni kormányalakítással.
"Bízom abban, hogy a választás eredménye alapján a szociáldemokrata párt kormányt tud alakítani, amelyet kívülről a kommunisták támogatnának. A párt kormányfőjelöltje én vagyok" - nyilatkozta pénteken a közszolgálati rádióban Sobotka.
Helyi megfigyelők szerint az előre hozott képviselőházi választás legnagyobb esélyese a CSSD, amelyet minden idei felmérés az első helyen hozott ki.
A legutóbbi, 2010-es választást is a szociáldemokraták nyerték, de koalíciós partner hiányában nem tudtak kormányt alakítani. Csehországban azért van szükség előre hozott képviselőházi választásra, mert a hárompárti jobbközép kormány júniusban korrupciógyanús ügyek miatt lemondásra kényszerült.